Ապրիլի 11-ին Կազանում մեկնարկում է Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնությունը: Առաջին օրը հայ ծանրորդներից կմեկնարկի 2010թ. Եվրոպայի առաջնության արծաթե մրցանակակիր և Օլիմպիական պատանեկան խաղերի բրոնզե մեդալակիր Սմբատ Մարգարյանը (56 կգ ք/կ): Մարգարյանից բացի այդ քաշային կարգում կպայքարեն ևս 11 մարզիկներ:
Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Պողոս Պողոսյանը հայտագրել է նաև հետևյալ ծանրորդներին. Սամվել Գրիգորյան,Վանիկ Ավետիսյան (69), Արայիկ Միրզոյան և Աղասի Աղասյան (77կգ ք/կ), Էդգար Գևորգյան (85 կգ ք/կ), Գևորգ Պողոսյան և Վարդան Դավթյան (94 կգ ք/կ), Արթուր Բաբայան (105 կգ ք/կ) և Հայկ Հակոբյան (+105 կգ ք/կ):
Հայաստանի կանանց հավաքականի կազմում են Էլեն Գրիգորյանը (53կգ ք/կ), Մելինե Դալուզյանը (69 կգ ք/կ) և Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (+75 կգ ք/կ): Հավաքականի գլխավոր մարզիչն է Արտաշես Ներսիսյանը:

11 апреля в Казани стартует чемпионат Европы по тяжелой атлетике. В первый день из армянских штангистов на старт выйдет серебряный призер чемпионата Европы 2010 года и бронзовый медалист юношеских Олимпийских игр Смбат Маркарян (в/к 56). Кроме Маркаряна в этой весовой категории поборются еще 11 спортсменов.
Главный тренер мужской сборной Армении Погос Погосян заявил также следующих тяжелоатлетов: Самвел Григорян и Ваник Аветисян (в/к 69), Араик Мирзоян и Агаси Агасян (в/к 77), Эдгар Геворкян (в/к 85), Геворг Погосян и Вардан Давтян (в/к 94), Артур Бабаян (в/к 105) и Айк Акопян (в/к +105).
В составе женской сборной Армении выступят трое штангисток: Элен Григорян (в/к 53), Мелине Далузян (в/к 69) и Рипсиме Хуршудян (в/к +75). Главный тренер сборной – Арташес Нерсисян.