15 Ապրիլ 2011 - 06:17 AMT
Կազանում ընթացող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Արայիկ Միրզոյանը 77 կգ քաշային կարգում նվաճել է արծաթե մեդալ: Հայ ծանրորդը 160 կգ-ով առաջինն էր «պոկում» վարժությունում և նվաճել է փոքր ոսկե մեդալ: «Հրում» վարժությունում նա 187 կգ-ով երկրորդն էր և նվաճել է արծաթե մեդալ:
«Երկամարտի» արդյունքում Միրզոյանը, ինչպես և թուրք ծանրորդ Սեմի Յաղչին բարձրացրել է 347 կգ, բայց զիջել է նրան միայն անձնական քաշով: Հայ ծանրորդը 260 գրամ ծանր է եղել թուրքից: «Հրում» վարժությունում երրորդ մոտեցումը Յաղչին սխալ է կատարել, նրա ծնկները ծալված են եղել, բայց մրցավարներն ուշադրություն չեն դարձրել դրան: Հայկական կողմի բողոքարկումից հետո մրցավարների թիմը հասկացել է իր սխալը, բայց դա չի ազդել արդյունքի վրա, քանի որ մրցավարներից մեկի հայտարարությամբ «այդպիսի կանոն չկա»:
Այսպիսով, Միրզոյանը մրցավարների ոչ օբյեկտիվ աշխատանքի պատճառով կորցրել է ոսկե մեդալը:
Այդ քաշային կարգում հանդես է եկել նաև Աղասի Աղասյանը, որը «պոկում» վարժությունում բարձրացրել է 153 կգ, իսկ «հրում» վարժությունում չի կարողացել օգտագործել բոլոր երեք մոտեցումները:

В чемпионате Европы по тяжелой атлетике в Казани Араик Мирзоян в весовой категории до 77 кг завоевал серебряную медаль. Армянский штангист был первым в упражнении “рывок” с 160 кг и завоевал малую золотую медаль. В “толчке” он был вторым с 187 кг и довольствовался серебряной медалью.
В итоге двух упражнений Мирозян, как и турецкий штангист Семи Ягчи поднял 347 кг, но уступил ему лишь по личному весу. Армянский штангист оказался на 260 г тяжелее турка. Но третью попытку “толчка” Ягчи выполнил с ошибкой, колени штангиста были согнутыми, но судьи не обратили внимание на это. После обжалования с армянской стороны, судейская бригада приняла свою ошибку, но это никаким образом не повлияла на результат, так как по заявлению одного из судей “нет такого правила”.
Таким образом, Мирзоян из-за необъективной работы судей потерял золотую медаль.
В этой весовой категории выступил и Агаси Агасян, который в “рывке” поднял 153 кг, а в “толчке” не смог использовать все свои 3 попытки.