Եվրոպայի ծանրամարտի փոխչեմպիոն Արայիկ Միրզոյանը (77 կգ ք/կ) ափսոսում է, որ մրցավարների սխալի պատճառով Կազանում զրկվեց ոսկե մեդալից:
Երկու վարժությունների արդյունքում Միրզոյանը, ինչպես նաև թուրք ծանրորդ Սեմի Յաղչին 347 կգ բարձրացրեցին, սակայն զիջեց նրան անձնական քաշով: Սակայն «հրում» վարժության երրորդ մոտեցումը Յաղչին կատարեց սխալով, նրա ծնկները ծալված էին, սակայն մրցավարները ուշադրություն չդարձրեցին դրան:
«Ես ի սրտե կշնորհավորեի հաղթողին, եթե նա արդարացիորեն նվաճեր չեմպիոնի տիտղոսը, սակայն վիրավորական էր, որ իմ մեդալը խլեցին: Մրցումից հետո թուրքական կողմը ներողություն խնդրեց մեզնից: Ներողություն խնդրեցին նաև մրացավարները՝ նշելով, որ չի կարելի տեսադիտարկման արդյունքում փոխել որոշումը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Միրզոյանը:
Ըստ ծանրորդի, Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան արդեն գրավոր դիմել է միջազգային ֆեդերացիային և բողոքարկել է մրցավարների որոշումը:
Միրզոյանը նշել է, որ մինչ աշխարհի առաջնությունը կփոխի իր քաշային կարգը և հանդես կգա մինչև 85 կգ կարգում: «Առաջնությունում ես վատ հանդես չեկա, սակայն, փոխելով քաշային կարգս, մտադիր եմ ավելինի հասնել աշխարհի առաջնությունում»:

19 Апрель 2011 - 12:22 AMT
Араик Мирзоян: Tурецкая делегация извинилась перед нами после того, как судьи по ошибке отдали туркам золотую медаль
Вице-чемпион Европы по тяжелой атлетике Араик Мирзоян (в/к 77) жалеет, что из-за судейской ошибки чемпионата в Казани он лишился золотой медали.
В итоге двух упражнений Мирозян, как и турецкий штангист Семи Ягчи поднял 347 кг, но уступил ему лишь по личному весу. Но третью попытку “толчка” Ягчи выполнил с ошибкой, колени штангиста были согнутыми, но судьи не обратили на это внимания.
“Я от всей души поздравил бы победителя, если бы он стал чемпионом справедливо, но мне было обидно, что у меня отняли мою золотую медаль. После соревнования турецкая сторона извинилась перед нами. Также извинились арбитры, отметив, что нельзя видеопросмотром поменять решение”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Мирозян.
По словам штангиста, Федерация Армении по тяжелой атлетике уже письменно обратилась в международную Федерацию и обжаловала решение судей.
Мирзоян отметил, что до чемпионата мира поменяет весовую категорию и будет выступать в/к до 85 кг: “В чемпионате я выступил неплохо, но, поменяв весовую категорию, намерен достичь большего и на чемпионате мира быть на высоте”.