Հայաստանը պետք է ամբողջությամբ փոխի իր տնտեսական քաղաքականությունը, գտնում է ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արա Նռանյանը: Ըստ նրա, չի կարելի փոխելով տնտեսական քաղաքականութունը մեկ կոնկրետ ոլորտում, հաջողության հասնել: Նա նշել է, որ Հայաստանում չկա տնտեսական զարգացում, իսկ լեռնահանքային արդյունաբերության աճը պայմանավորված է համաշխարհային գների աճով:
«Դժվար է խոսել տնտեսության մասին, քանի որ նորմալ տնտեսություն Հայաստանում չկա: Դժվար է խոսել նաև տնտեսական քաղաքականության մասին, քանի որ այն ևս բացակայում է»: Ըստ պատգամավորի, տնտեսության համար ամենակարևորը կանխատեսելիությունն է, ինչը պակասում է Հայաստանի տնտեսությանը: Նռանյանը գտնում է, որ միակ առաջընթացն այն է, որ կառավարությունն ինքն է սկսել խոսել առկա խնդիրների մասին, և « դա այն դեպքում, երբ կառավարության գլխավոր տարբերությունն ընդդիմությունից խնդիրների լուծումն է»:
Նռանյանը նշել, է, որ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության վերջին ցուցանիշները զրոյական աճի մասին, նախորդ տարվա համեմատ, վկայում են այն մասին, որ նույնիսկ բյուջետային ցուցանիշների կատարման դեպքում, ՀՆԱ-ն 2011 թվականին դոլարային համարժեքով 16-20 տոկոս անկում կգրանցի:

Армении нужно полностью поменять свою экономическую политику, считает депутат Национального собрания Армении от фракции АРФ Дашнакцутюн Ара Нранян. По его словам, нельзя изменением экономической политики в одной конкретной сфере, добиться успеха. Он отметил, что в Армении нет никакого экономического развития, а рост горнорудной промышленности обусловлен ростом мировых цен на металлы.
“Трудно говорить об экономике, так как нормальной экономики в Армении нет. Трудно также говорить об экономической политике, так – как ее тоже нет”. По словам депутата, самое главное в экономике предсказуемость, чего не хватает экономике Армении. Нранян считает, что единственным прогрессом является то, что правительство само начало говорить о существующих проблемах, “и это в том случае, что главное отличие правительства от оппозиции – решение проблем”.
Нранян отметил, что последние показатели Национальной статистической службы Армении о нулевом росте по сравнению с прошлогодними показателями, означают, что даже при выполнении бюджетных показателей, ВВП в 2011 году в долларовом эквиваленте зафиксирует спад на 16-20 процентов.