22 Ապրիլ 2011 - 08:04 AMT
Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականն իր 8 ծանրամարտիկներով 7 մեդալ նվաճեց. Եվրոպայի փոխչեմպիոն դարձավ Արայիկ Միրզոյանը (77կգ), Գևորգ Պողոսյանը (94կգ) բրոնզե մեդալ նվաճեց, իսկ Սմբատ Մարգարյանը (56կգ) բավարարվեց փոքր բրոնզե մեդալով:
Եվրոպայի առաջնությունից հավաքականը 6 ծանրամարտիկների շնորհիվ վերադարձավ 7 ոսկե, 5 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալով:
Տղամարդկանց հավաքականի մարզիչ Պողոս Պողոսյանի խոսքով, հավաքականի անհաջող ելույթը բացատրվում է նրանով, որ առաջնությանը նա երկրորդ կազմն էր ներկայացրել. «Բոլորն էլ բավական հաջող ելույթ ունեցան, սպասումները չարդարացրին Էդգար Գևորգյանն ու Արթուր Բաբայանը: Աղասի Աղասյանը «հրում» վարժությունում 0 ստացավ, նա 77կգ քաշային կարգում իրենց լավ չի զգում և այսուհետ հանդես կգա 85կգ-ում: Սմբատ Մարգարյանը, որը շատ ուժեղ ծանրամարտիկ է, ամեն առաջնությունից առաջ ստիպված 5-6կգ է կորցնում, նա նույնպես քաշային կարգի հետ կապված խնդիր ունի»,- նշել է Պողոսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Առաջնությունից հետո ծանրամարտիկները մեկ շաբաթ կհանգստանան, այնուհետև կսկսեն մարզվել անձնական մարզիչների մոտ: Հունիսի սկզբին հավաքականը կհավաքվի Ծաղկաձորում և կսկսի պատրաստվել աշխարհի առաջնությանը. «Բոլոր ուժեղ մարզիկները, որոնք բաց են թողել Եվրոպայի առաջնությունը, ներկա կլինեն հավաքներին: Մենք ժամանակ ունենք, որպեսզի ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունից առաջ շտկենք սխալները»:

22 Апрель 2011 - 08:04 AMT
На чемпионате Европы по тяжелой атлетике мужская сборная Армении 8 штангистами завоевала 7 медалей, вице-чемпионом Европы стал Араик Мирзоян (в/к 77), Геворг Погосян (в/к 94) завоевал бронзовую медаль, а Смбат Маркарян (в/к 56) довольствовался малой бронзовой медалью.
С чемпионата Европы 2010 сборная благодаря 6 штангистам вернулась с 7 золотыми, 5 серебряными и 1 бронзовой медалями.
По словам наставника мужской сборной Погоса Погосяна, неудачное выступление сборной объясняется тем, что на чемпионат он заявил второй состав:
“Все выступили неплохо, но ожидания не смогли оправдать Эдгар Гевроргян и Артур Бабаян. Агаси Агасян в “толчке” получил 0, он в весовой категории 77 не чувствует себя хорошо и отныне будет выступать в в/к 85. Смбат Маргарян, который является очень сильным штангистом, перед каждым турниром вынужденно теряет 5-6 кг, у него тоже есть проблема с весовой категорией”,- отметил Погосян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
После чемпионата штангисты отдохнут неделю, а затем начнут тренироваться у личных тренеров. В начале июня, сборная соберется в Цахкадзоре и начнет готовиться к чемпионату мира: “ Все сильные штангисты, которые пропустили европейское первенство, будут на сборах. У нас есть время, чтобы перед стартом чемпионата мира исправить ошибки”.