«Դարչինյանն իր մենամարտում ամեն ինչ ճիշտ է արել, նա գործել է ագրեսիվ և հիմնականում շեշտը դրել հարձակումների վրա: Նրա մոտ լավ է ստացվել աշխատել կրկնակի հարվածների վրա: Ամենագլխավորը, որ ես նրա գործողություններում հուզմունք չեմ զգացել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել է Վիկ Դարչինյանի մարզիչ Վազգեն Բադալյանը: Դարչինյանն ապրիլի 24-ին Լոս Անջելեսում 5-րդ ռաունդում տեխնիկական նոկաուտով հաղթանակ է տարել կոլումբացի Յոնի Պերեսի նկատմամբ:
Մարզիչի խոսքերով, որն այս անգամ մենամարտին հետևում էր Վանաձորում հեռուստացույցով, նրա սանը հիանալի հասկանում էր, որ մրցակիցը շատ վտանգավոր է, հիանալի է աշխատում ոտքերով, ուստի նա փորձել է ուժեղ և հզոր հարվածներով լուծել իր խնդիրը: «Պերեսը բարձրահասակ է, և Դարչինյանը հասկանում էր, որ չի կարելի թույլ տալ նրան ազատ գործել: Նա շատ վստահ սկսել է մենամարտը, Պերեսը միայն 3-րդ ռաունդում է կարողացել հավասարեցնել պայքարը, բայց 5-րդ ռաունդում Վիկը հասել է իր ուզածին»,- հավելել է մարզիչը:
Բադալյանը կարծում է, որ երկրպագուները կրկին ականատես են եղել «դարչինյանական ոճի» մենամարտի` գեղեցիկ և արագ հարվածներ, որոնք նրանք սովոր էին տեսնել: Հիմա Դարչինյանին սպասում է ևս մեկ կարևոր մենամարտ. նա տարվա կեսին մրցելու է Աբներ Մարեսի հետ. «Դա շատ կարևոր մենամարտ է լինելու Վիկի համար, նա կարող է հասնել ռևանշի և նոր գոտիներ նվաճել»:
Ապրիլի 24-ին «Nokia Theatre»-ում հայ բռնցքամարտիկը ռինգ է դուրս եկել գոտու վրա «1915» գրությամբ, իսկ հետո միացել է իր հայրենակիցների երթին. «Վիկը շատ էր ցանկանում հաղթել և իր հաղթանակը նվիրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Նա մեծ մարզիկ է և մարդ ու կարողացավ պահել իր խոստումը: Նա նաև բոլոր ցանկացողներին պատմել է Ցեղասպանության մասին և բացատրել, թե ինչ է նշանակում 1915-ը հայերի համար: Ամերիկյան ԶԼՄ-ները բավական շատ են գրել այդ մասին»,- ասել է Բադալյանը:

29 Апрель 2011 - 04:28 AMT
Вазген Бадалян: Дарчинян – великий человек, он смог сдержать свое обещание и посвятить свою победу памяти жертв Геноцида армян
“Дарчинян в своем поединке все делал правильно, он действовал агрессивно и в основном ставил упор на атаках. У него хорошо получалось работать на повторных ударах. Самое главное, что я в его действиях не почувствовал волнения ”, – сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net тренер Вика Дарчиняна, который 24 апреля в Лос-Анджелесе в 5 раунде техническим нокаутом одержал победу над колумбийцем Йонни Пересом,Вазген Бадалян.
По словам тренера, который на этот раз следил за поединком в Ванадзоре по телевизору, его подопечный отлично понимал, что соперник очень опасный, отлично работает ногами, поэтому старался сильными и мощными ударами решить свою задачу. «Перес высокого роста, и Дарчинян понимал, что нельзя давать ему действовать свободно. Он очень уверенно начал поединок. Перес лишь в 3 раунде смог сравнять борьбу, но в 5 раунде Вик опять был неудержим и достиг желаемого», – добавил тренер чемпиона мира по версии IBO.
Бадалян считает, что болельщики опять увидели поединок в “дарчиняновском стиле” – красивые и быстрые удары, к которым они давно привыкли. Теперь Дарчиняна ожидает еще один важный бой: он в середине года сразится с Абнером Маресом: “Это будет очень важный поединок для Вика, он сможет достичь реванша и завоевать новые пояса”.
24 апреля в “Nokia Theatre” армянский боксер вышел на ринг с надписью на поясе – 1915, а затем присоединился к шествию своих соотечественников. «Вик очень хотел победить и свою победу посвятить памяти жертв Геноцида армян. Он великий спортсмен и человек и смог сдержать свое обещание. Он также всем интересующимся рассказывал о геноциде и объяснял им, что означает 1915 год для армян. Американские СМИ довольно масштабно написали об этом», – добавил Бадалян.