ՖԻՖԱ-ի գործող նախագահ Զեպպ Բլատտերը հայտարարել է, որ մտադիր է խոշոր բարեփոխումներ իրականացնել համաշխարհային ֆուտբոլում, եթե վերընտրվի կազմակերպության նախագահի պաշտոնում: Մասնավորապես, խոսքը գնում է աշխարհի առաջնության հյուրընկալող երկրների ընտրության ընթացակարգի փոփոխության մասին:
Բլատտերը նշել է, որ ցանկանում է Մունդիալի կազմակերպիչ երկրների ընտրություններն անցկացնել ճիշտ այնպես, ինչպես Միջազգային Օլիմպիական Կոմիտեն է ընտրում Օլիմպիադաների մայրաքաղաքը:
«Ես կուզենայի, որպեսզի աշխարհի առաջնության հյուրընկալող երկրների ընտրության ժամանակ մենք օգտվենք ՄՕԿ-ի օրինակից, որպեսզի կանխենք սկանդալները, որոնք տեղի ունեցան 2018 և 2022 թվականների մունդիալների կազմակերպիչների ընտրության ժամանակ»,- Բլատտերի խոսքն է հաղորդում kp.ua-ը:
Նրա խոսքով, ՖԻՖԱ-ի Գործադիր կոմիտեն 10-12 հայտ կստանար թեկնածուներից, կդիտարկեր դրանք, կընտրեր լավագույնները և կուղարկեր ՖԻՖԱ-ի կոնգրես, որի մեջ մտնում են 208 ազգային ֆեդերացիաների ներկայացուցիչներ:
Բլատտերը մեկնաբանել է նաև իր կողմից ծրագրվող մարմնի ստեղծումը, որը նպաստելու է Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի հանդեպ վստահության վերականգնմանը: Նա նշել է, որ արդեն գիտի, թե ով կգլխավորի այդ մարմինը, սակայն առայժմ չի կարող հրապարակել նրա անունը:

Действующий президент ФИФА Зепп Блаттер заявил, что намерен провести крупные реформы в мировом футболе, в случае если будет переизбран на пост главы организации. В частности, речь идет об изменении процедуры выбора стран-хозяек Чемпионата Мира.
Блаттер отметил, что хочет проводить выборы стран-организаторов Мундиаля аналогично тому, как Международный Олимпийский комитет выбирает столицу Олимпиад.
"Я хотел бы, чтобы при выборах стран – хозяек чемпионатов мира мы пользовались примером МОК, чтобы предотвратить скандалы, случившиеся во время выборов организаторов мундиалей 2018 и 2022 годов", – передает слова Блаттера kp.ua.
По его словам, Исполнительный комитет ФИФА получал бы 10 – 12 заявок от претендентов, рассматривал их, выбирал лучшие и отдавал бы на конгресс ФИФА, в который входят представители 208 национальных федераций. Блаттер также прокомментировал планируемое им создание органа, который будет стремиться помочь восстановить доверие к Международной федерации футбола. Он отметил, что уже знает, кто его возглавит, но пока не может назвать его имя.