5 Մայիս 2011 - 04:29 AMT
Մինչև հունիսի 13-ը 53 ազգային եվրոպական ասոցիացիաների գերագույն դիվիզիոնների ակումբները կարող են ցանկություն հայտնել ընդունելու իններորդ «Աղքատության դեմ հանդիպումը», որն ընթանում է Միավորված ազգերի կազմակերպության Զարգացման ծրագրի (ՄԱԿԶԾ) հովանու ներքո և ՈՒԵՖԱ-ի աջակցությամբ:
Ամենամյա միջոցառումը, որը մեծ ժողովրդականություն է վայելում, կազմակերպվում է ՄԱԿԶԾ ուժերով` համագործակցելով ՄԱԿԶԾ բարի կամքի դեսպաններ Ռոնալդոյի և Զինեդին Զիդանի հետ: Հանդիպման գլխավոր նպատակն է լայն հասարակությանը ծանոթացնել Հազարամյակի զարգացման նպատակներին, նոր գործընկերական հարաբերություններ ստեղծել այդ նպատակներին հասնելու համար և ռեսուրսների մոբիլիզացում, որոնք կաջակցեն աղքատության դեմ պայքարին ուղղված նախագծերին, հաղորդում է ՈՒԵՖԱ-ի պաշտոնական կայքը:
Այս հանդիպումն ընդունող երկրին` նրա մասնավոր հատվածին, կառավարությանն ու բոլոր բնակիչներին առաջարկվում է միավորվել աղքատության դեմ գլոբալ պայքարում: Աղքատության դեմ հանդիպում անցկացնելու գաղափարը ծագեց 2003 թվականին բարի կամքի դեսպաններ Ռոնալդոյի և Զիդանի մոտ` համագործակցելով ՄԱԿԶԾ ժնևյան բաժանմունքի հետ:

До 13 июня клубы высших дивизионов 53 национальных европейских ассоциаций могут изъявить желание принять девятый “Матч против бедности”, который проходит под эгидой Программы Развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) и пользуется поддержкой УЕФА.
Ежегодное мероприятие, которое пользуется большой популярностью, организуется силами ПРООН в сотрудничестве с послами доброй воли ПРООН Роналдо и Зинедином Зиданом. Главная задача матча – знакомство широкой общественности с Целями развития тысячелетия, создание новых партнерских отношений для достижения этих целей и мобилизация ресурсов, которые пойдут на поддержку проектов, направленных на борьбу с бедностью, передает официальный сайт УЕФА.
Данный матч предлагает принимающей стране – ее частному сектору, правительству и всем жителям – объединиться в поддержке борьбы с бедностью в глобальном масштабе.
Идея проведения Матча против бедности возникла в 2003 году у послов доброй воли Роналдо и Зидана в сотрудничестве с женевским отделением ПРООН.