5 Մայիս 2011 - 12:04 AMT
Մայիսի 5-ին Կազանում մեկնարկում է շախմատի աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի հավակնորդների մրցաշրը, որը կավարտվի մայիսի 27-ին: Լևոն Արոնյանն (2808) ունի ամենաբարձ վարկանիշը մասնակիցների թվում: Նա սպիտակներով կխաղա Ալեքսանդր Գրիշչուկի հետ (ՌԴ, 2747):
Մյուս պարտիաներում կհանդիպեն Վլադիմիր Կրամնիկ (ՌԴ, 2785)-Թեյմուր Ռաջաբով (Ադրբեջան, 2744), Շախրիյար Մամեդյարով (Ադրբեջան, 2772)-Բորիս Գելֆանդ (Իսրայել, 2733), Վեսելին Տոպալով (Բուլղարիա, 2775)-Գատա Կամսկի (ԱՄՆ, 2732) զույգերը:
Քառորդ եզրափակիչ պարտիաները տեղի կունենան մայիսի 5-8-ը, կիսաեզրափակիչները՝ մայիսի 12-15-ը, իսկ եզրափակիչները՝ մայիսի 19-21-ին ու 23-25-ին: Շախմատիստները միայն 5 հանգստյան օր կունենան՝ մայիսի 10, 11, 17, 18 և 22-ը: Պարտիաների սկիզբը Երևանի ժամանակով 16:00-ին է:
Մրցաշարի հաղթողը 2012թ. շախմատի թագի համար կպայքարի աշխարհի գործող չեմպիոն Վիշվանաթան Անանդի (Հնդկաստան) հետ:
Բռնցքամարտ. Արթուր Աբրահամը մայիսի 1-ի առավոտյան մեկնել է ԱՄՆ` Անդրե Ուորդի դեմ մենամարտին պատրաստվելու համար:Հայ բռնցքամարտիկը և նրա թիմը մեկնել են ԱՄՆ այն բանից հետո, երբ փրոմոութեր Վիլֆրեդ Զաուերլենդը հաստատում է ստացել, որ այդ մենամարտում ռինգի մրցավար է լինելու Լուիս Պաբոնը Պուերտո Ռիկոյից:
Վերջին շաբաթվա ընթացքում Զաուերլենդը կանոնավոր կերպով հայտարարություն է արել այն մասին, որ մտադիր է բոյկոտել գալիք մենամարտը, եթե Կալիֆորնիա նահանգի Բռնցքամարտի հանձնաժողովը մենամարտին ներկայացնի տեղի մրցավարի: «Մենք շատ ուրախ ենք, որ մրցավարների և ռինգի մրցավարի հետ կապված բոլոր տարաձայնությունները հաջողվել է լուծել: Կալիֆորնիայի հանձնաժողովը և Ուորդի փրոմոութեր Դեն Գուսենը վերջ ի վերջո որոշել են հետևել կնքված պայմանավորվածություններին»,- Զաուերլենդի խոսքերը հաղորդում է boxnews.com-ը:
Այն բանից հետո, երբ IBO վարկածով աշխարհի չեմպիոն Վիկ Դարչինյանը հաղթանակ է տարել Յոննի Պերեսի նկատմամբ, կրկին սկսել են լուրեր պտտվել Նոնիտո Դոնեյրայի հետ նրա ռևանշի մասին:
Ըմբշամարտ. Մայիսի 4-ին Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի ղեկավարությունը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփել է Եվրոպայի առաջնության արդյունքները, որտեղ Հայաստանի ազատ ոճի և հունահռոմեական ոճի ըմբիշները նվաճել են 5 մեդալ:
Ֆեդերացիայի խորհրդական Ռազմիկ Ստեփանյանի խոսքերով հայ ըմբիշների ելույթները նորմալ են գնահատվել: «Քանի որ Եվրոպայի առաջնությունն այս տարվա ամենակարևոր մրցաշարը չէր, կարծում ենք, որ մեր հավաքականները լավ արդյունք են ցուցաբերել: Մեր խնդիրն է տվյալ պահին լավ ելույթ ունենալ Ստամբուլում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը, որը վարկանիշային է լինելու»,- ասել է Ստեփանյանը:
Նա նշել է, որ ֆեդերացիայի գլխավոր նպատակն է զարգացնել Հայաստանում այդ մարզաձևը հատկապես երկրի սահմանամերձ մարզերում: Նրա խոսքերով, կարևոր է նաև բարձրացնել մարզիչների և մրցավարների որակավորումը: Նախատեսվում է կառուցել մարզական բազա, որը համապատասխանելու է եվրոպական չափանիշներին: «2010-ին բյուջեից մեր ֆեդերացիան ստացել է 22 մլն դրամ, իսկ ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Կարապետյանը հատկացրել է 1.5 մլն դոլար: Արդեն որոշում ենք վայրը, որտեղ կառուցվելու է բազան»:
Ֆեդերացիայի փոխնախագահ Հրանտ Ենոքյանը նշել է, որ 200-250 մարզիկներ ամեն ամիս, կախված իրենց ձեռքբերումներից, ստանում են դրամական պարգևներ 50-650 հազար դրամի չափով: «Դրամական պարգևներ ստանում են նաև պատանի ըմբիշները, որոնք մրցանակային տեղեր են զբաղեցնում ինչպես Հայաստանի առաջնությունում, այնպես էլ միջազգային մրցաշարերում»,- ասել է Ենոքյանը:
Լոնդոնի օլիմպիական խաղերից հետո, ըմբշամարտի ֆեդերացիան մտադիր է հայտ ներկայացնել Հայաստանում խոշոր միջազգային մրցաշար` Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություն, վարկանիշային մրցաշարեր անցկացնելու համար:
Հայաստանի ազատ ոճի և հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականները պատրաստվում են աշխարհի առաջնության, որը կայանալու է Ստամբուլում սեպտեմբերի 10-ից և վարկանիշային է լինելու: Բացի այս առաջնությունից, արդեն 2012-ի սկզբին տեղի են ունենալու միջազգային մրցաշարեր Բուլղարիայում, Չինաստանում և Ֆինլանդիայում:
«Վարկանիշային միավորներ կբերեն աշխարհի առաջնությունում 1-5-րդ տեղեր զբաղեցրած ըմբիշները, 1-2-րդ տեղերը` Բուլղարիայում, 1-4-րդ տեղերը` Չինաստանում, 1-3-ը տեղերը` Ֆինլանդիայում: Մենք անհրաժեշտ ամեն ինչ ունենք, գլխավորը, որպեսզի մեր ըմբիշները վնասվածք չունենան և 100 տոկոսով պատրաստ լինեն, և մայիսի 20-ից կմասնակցենք միջազգային մրցաշարի»,- ասել է Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը:
Հունահռոմեական ոճի հավաքականի մարզիչ, օլիմպիական չեմպիոն Լևոն Ջուլֆալակյանի խոսքերով, տարին նրանց համար լավ է սկսվել` տարբեր միջազգային մրցաշարերում, այդ թվում` Եվրոպայի առաջնությունում նվաճել են մեդալներ: «Մեզ ուրախացնում է այն փաստը, որ մեր հավաքականը համարվում է աշխարհի ուժեղագույն թիմերից մեկը: ԵԱ-ից հետո այսօր սկսվում է մեր առաջին հավաքը, մենք ունենալու ենք տարբեր մրցաշարեր, որոնցից հետո մեկնելու ենք Ստամբուլ»,- ասել է Ջուլֆալակյանը:

5 Май 2011 - 12:04 AMT
5 мая в Казани начались матчи турнира претендентов на звание чемпиона мира по шахматам, который завершится 27 мая. Армянский гроссмейстер Левон Аронян, который имеет самый высокий рейтинг среди участников, белыми фигурами сыграет против Александра Грищука (Россия, 2747).
В остальных партиях сойдутся Владимир Крамник (Россия, 2785) – Теймур Раджабов (Азербайджан, 2744),
Шахрияр Мамедьяров (Азербайджан, 2772) – Борис Гельфанд (Израиль, 2733), Веселин Топалов (Болгария, 2775) – Гата Камский (США, 2732).
Четвертьфинальные партии состоятся 5-8 мая, полуфиналы – 12-15 мая, а финал назначен на 19-21 и 23-25 мая. Шахматисты будут иметь лишь 5 дней на отдых – 10, 11, 17, 18 и 22 мая. Партии начнутся в 16:00 по ереванскому времени. Победитель турнира в 2012 году сразится за шахматную корону с действующим чемпионом мира Вишванатаном Анандом (Индия).
Бокс: Артур Абрахам утром 1 мая вылетел в США для продолжения подготовки к поединку против Андрэ Уорда. Армянский боксер и его команда отправились в США после того, как промоутер Вильфред Зауэрлянд получил подтверждение того, что рефери в этом поединке будет Луис Пабон из Пуэрто-Рико.
В течение последней недели Зауэрлянд регулярно делал заявления о том, что намерен бойкотировать предстоящий поединок, если Боксерская комиссия штата Калифорния выставить на бой местного судью. Но разногласия по поводу судей и рефери удалось решить, и стороны смогли достичь договоренности. Полуфинальный поединок турнира “Super Six” между Абрахамом и Уордом состоится 14 мая в Карсоне.
После того, как чемпион IBO в легчайшем весе Вик Дарчинян в рамках турнира легчайшего веса победил Йонни Переса, вновь начались разговоры о его реванше с чемпионом WBC/WBO Нонито Донэйром.
“В первый раз, когда я боксировал с ним, подписал все бумаги в день взвешивания. А в этот раз у нас было впереди три месяца. Это Вик не хотел со мной встречаться, – сказал Донэйра ,- После победы над Пересом, он стал увереннее в себе и если хочет со мной боксировать, то я готов”.
В первом поединке этих боксеров, который состоялся в 2007 году, Донэйр нокаутировал Дарчиняна в пятом раунде.
Борьба: 4 мая руководство Федерация борьбы Армении на встрече с журналистами. По словам советника президента федерации Размика Степаняна, главная цель федерации развивать борьбу в Армении, особенно в приграничных областях страны. По его словам, также важно поднять квалификацию тренеров и арбитров. Планируется построить спортбазу, которая будет соответствовать европейским стандартам. “В 2010 году из бюджета наша федерация получила 22 млн драмов, а президент федерации Самвел Карапетян выделил 1,5 млн долларов. Уже определяем место, где будет строиться спортбаза”.
Вице-президент федерации Грант Енокян отметил, что 200-250 спортсменов каждый месяц, в зависимости от своих достижений, получают денежные награды в размере от 50 до 650 тыс. драмов. “Денежные награды получают также юные борцы, которые занимают призовые места, как на чемпионате Армении, так и на международных турнирах”, – сказал Енокян.
После Олимпийских игр в Лондоне, Федерация борьбы намерена подать заявку для проведения крупных международных турниров, как чемпионатов Европы и мира, так и рейтинговых турниров в Армении. Сборные Армении по греко-римской и вольной борьбе готовятся к чемпионату мира, который пройдет в Стамбуле с 10 сентября и будет рейтинговым.
“Рейтинговые очки принесут борцы, занявшие 1-5 места в чемпионате мира, 1-2 места в международных турнирах Болгарии, 1-4 места в Китае и 1-3 места в Финляндии”, – сказал главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Араик Багдадян.
“Нас радует тот факт, что наша сборная считается одной из сильнейших команд в мире. После чемпионата Европы сегодня начинаются наши первые сборы, у нас будут и разные турниры, после которых и отправимся в Стамбул”, – подчеркнул наставник греко-римской сборной, Олимпийский чемпион Левон Джулфалакян.