Հայաստանի թենիսի հավաքականի ավագ Վահե Ավետիսյանը, ում սաները Davis Cup-ի եվրաաֆրիկայն գոտու 3-րդ խմբում զբաղեցրին 5-րդ տեղը 12 թիմերի կազմում, գոհ է թիմի արդյունքներից:
«Մեր նպատակն էր պահպանել մեր դիրքերը 3-րդ խմբում և բարելավել արդյունքը վարկանիշում: Մենք կարողացանք երեք խաղից երկուսում հաղթել, առաջին անգամ հաղթեցինք Վրաստանի հավաքականին: Չերնոգորիայի հետ հանդիպումը շատ լարված էր և մենք զիջեցինք 2:1 հաշվով: Մենք կարողացանք հաղթել նաև Իսլանդիային և մնալ խմբում: Վերջին 5-6 տարում սա մեր ամենահաջող ելույթն էր»,-ասել է Ավետիսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Մինչ մեկնարկը հայ թենիսիստները ընկերական խաղ են անցկացրել Անդորայի հավաքականի հետ ու հաղթել 3:0 հաշվով:
Առաջին անգամ Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդես եկավ էստոնացի թենիսիստ Դանիլ Պրոսկուրան, որը հաղթել է բոլոր խաղերում: Ըստ հավաքականի ավագի, Պրոսկուրայի մակարդակը մյուս խաղացողներից շատ ավելի բարձր է. «Նա ընդամենը 19 տարեկան է, նրա համար դժվար էր հանդես գալ մեկ այլ երկրի հավաքականի կազմում, նա նաև ծանոթ չէր մեր տղաների հետ: Դանիլայի գործողություններում լարվածություն էր զգացվում, նա չկարողացավ իրեն լավագույն կողմից դրսևորել, սակայն նա շատ հեռանկարային թենիսիստ է»:
Ավետիսյանը գտնում է, որ Խաչատուր Խաչատրյանը կարող էր ավելի լավ հանդես գալ Davis Cup-ում, իսկ Թորգոմ Ասատրյանի համար այդ մրցաշարն առաջինն էր թիմի կազմում և դեռևս բոլորի մոտ անվստահություն էր զգացվում: «Դա կարելի է բացատրել նրանով, որ թիմում բարեկամական մթնոլորտ է տիրում թիմում և դա թույլ կտա արդյունքի հասնել: Հաջորդ տարի կաշխատենք պայքարել երկրորդ խումբ դուրս գալու համար: Հավանաբար, թիմը կուժեղացնենք նաև այլ օտարերկրացի թենիսիստներով»,-ասել է Ավետիսյանը:

Капитан сборной Армении по теннису Ваге Аветисян, чьи подопечные в Davis Cup евро – африканской зоны 3 группы заняли 5 место среди 12 команд и в 2012 году продолжат выступать в этой же подгруппе, доволен результатом команды.
“Нашей целью было сохранить нашу позицию в 3 группе и улучшить результат в рейтинге. Смогли из трех игр победить в двух, впервые смогли преодолеть сборную Грузии, которая всегда побеждала нас. Встреча с Черногорией была очень напряженной, и мы уступили со счетом 2:1. В стыковом матче мы смогли победить Исландию и остаться в группе. За последние 5-6 лет это была наше самое удачное выступление”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Аветисян.
До старта турнира армянские теннисисты провели товарищеский матч со сборной Андорры и победили со счетом 3:0.
Впервые в составе сборной Армении выступил эстонский теннисист Данил Проскура, который одержал победы во всех матчах. По мнению капитана сборной, уровень Проскуры намного выше остальных игроков сборной: “Ему всего лишь 19 лет, и ему было трудно выступать в составе другой страны, он также не был знаком с нашими ребятами. В действиях Данила чувствовалось напряжение, но он смог показать себя с лучшей стороны, и он очень перспективный молодой теннисист”.
Аветисян считает, что Хачатур Хачатрян мог бы в Davis Cup выступить намного лучше, а для Торгома Асатряна этот турнир был первым в составе команды, и пока что у всех теннисистов чувствуется неуверенность в себе. “Это можно объяснить тем, что они молодые. Самое главное, что в команде царит дружеская атмосфера, и это помогает достичь результатов. В следующем году постараемся побороться за выход во вторую группу. Возможно, команду усилим и другим иностранным теннисистом”, – добавил Аветисян.