24 Մայիս 2011 - 04:30 AMT
Տոկիո կատարած մեկօրյա աշխատանքային այցի ընթացքում ՖԻՖԱ-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատերը հանդիպում է անցկացրել ֆուտբոլի ճապոնական ֆեդերացիայի ներկայացուցիչների հետ: Ճապոնիայի ֆուտբոլայի ֆեդերացիայի նախագահ Ձյունձի Օգուրան հավաստիացրել է, որ Ճապոնիան կարող է ընդունել ակումբային առաջնությունը և ապահովել մասնակիցների անվտանգությունը` չնայած ճառագայթման բարձր մակարդակին, որը հաստատվել է «Ֆուկուսիմա» ատոմակայանում տեղի ունեցած վթարից հետո:
«Մենք համոզված ենք, որ Ճապոնիան ընդունակ է կազմակերպել այս առաջնության անցկացումը: Մենք լավատեսորեն ենք տրամադրված և անհամբերությամբ սպասում ենք մրցումներին»,- ասել է Բլատերը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին: Աշխարհի ակումբային առաջնությունը տեղի է ունենալու 2011-ի դեկտեմբերի 8-18-ը: Ճապոնիան արդեն եղել է ակումբային համաշխարհային առաջնության տանտերը 2005-2008թթ.: Վերջին երկու տարիներին առաջնությունն ընդունել է ԱՄԷ-ն:

В ходе однодневного рабочего визита в Токио президент ФИФА Йозеф Блаттер провел встречу с представителями японской федерации футбола. Президент футбольной федерации Японии Дзюндзи Огура заверил, что Япония сможет принять клубный чемпионат и обеспечить безопасность участников, несмотря на высокий уровень радиации, установившийся из-за аварии на атомной станции “Фукусима” в 150 километрах от Токио, вызванной землетрясением и цунами, произошедшими 11 марта 2011 года.
"Мы уверены в том, что Япония способна организовать проведение этого чемпионата, – слова Блаттера передает РИА-Новости, – Мы оптимистично настроены и с нетерпением ждем соревнований".
Клубный чемпионат мира пройдет 8 – 18 декабря 2011 года. Япония уже была хозяйкой клубного мирового первенства с 2005 по 2008 годы. Последние два года чемпионат принимали у себя ОАЭ.