29 Մայիս 2011 - 11:31 AMT
«Բարսելոնան» 3:1 հաշվով հաղթելով անգլիական «Մանչեսթեր Յունայթեդին» հանրահայտ «Ուեմբլիում»` Չեմպիոնների լիգայի հաղթող դարձավ: «Բարսելոնայից» աչքի ընկան Լիոնել Մեսսին, Դավիդ Վիլլան և Պեդրոն, իսկ «Մանչեսթեր Յունայթեդից»` Ուեյն Ռունին: «Մարզիչ աշխատելու ողջ ժամանակվա ընթացքում սա ամենաուժեղ մրցակիցն է, որին հետ ես բախվել եմ: Կարծում եմ` բոլորը կհամաձայնեն դրա հետ, և ես դա շատ լավ հասկանում եմ: Ծանր է այդպես պարտվելը, բայց դեռ ոչ ոք մեր դեմ նման պայքար չէր ծավալել: «Բարսելոնայի» համար մեծ ժամանակներ են, և նա լիովին արժանի է դրան, որովհետև խաղում է հենց այնպես, ինչպես պետք է խաղալ ֆուտբոլ»,- խաղից հետո նշել է անգլիացիների մարզիչ, սըր Ալեքս Ֆերգյուսոնը:
Հարկ է նշել, որ «Բարսելոնան» և «Մանչեսթեր Յունայթեդը» արդեն հանդիպել են երկու տարի առաջ ամենահեղինակավոր եվրոպական ակումբային առաջնության եզրափակչում, և 2009 թվականին կրկին հաղթող ճանաչվեց «Բարսելոնան»` 2:0: Այն բանից հետո, երբ Եվրոպական չեմպիոնների գավաթը վերափոխվեց Չեմպիոնների լիգայի, «Բարսելոնան» երրորդ անգամ է հաղթում այս առաջնությունում` այդ ցուցանիշով հավասարվելով մադրիդյան «Ռեալին» և իտալական «Միլանին»: Իսկ եթե հավի առնենք նաև Չեմպիոնների գավաթը, ապա սա «Բարսելոնայի» չորրորդ հաղթանակն է ամենահեղինակավոր եվրոպական ակումբային առաջնությունում:

29 Май 2011 - 11:31 AMT
“Барселона” победив на знаменитом ‘Уэмбли” английский “Манчестер Юнайтед” со счетом 3-1, стала победителем Лиги чемпионов. За “Барселону” отличились Лионель Месси, Давид Вилья, и Педро, а за “МЮ” Уэйн Руни. “За все время, что я работаю тренером, это самый сильный соперник, с которым мне пришлось столкнуться. Думаю, все с этим согласятся, и я это прекрасно понимаю. Тяжело так проигрывать, но еще никто не устраивал нам такой порки. Великое время для "Барселоны", и она полностью его заслуживает, потому что играет именно так, как надо играть в футбол”,-отметил после игры наставник англичан сэр Алекс Фергюсон.
Следует отметить, что “Барселона” и “Манчестер Юнайтед” уже встречались два года назад в финале самого престижного европейского клубного турнира, и в 2009 году снова победителем вышла “Барселона”, обыгравшая “МЮ” 2-0. “Барселона” после преобразования Кубка европейских чемпионов в Лигу чемпионов в третий раз выиграла этот турнир, сравнявшись по этому показателю с мадридским “Реалом” и итальянским “Миланом”. Если же учитывать и Кубок чемпионов, то это четвертая победа “Барселоны” в самом престижном европейском клубном турнире.