30 Մայիս 2011 - 10:32 AMT
Մասնակիցներին ողջունեց Համահայկական խաղերի միջազգային կոմիտեի նախագահ Արմեն Գրիգորյանը: Նա ընդգծել է, որ առաջին Համահայկական խաղերին 1999 թ. մասնակցել են մարզիկներ 23 երկրների 62 քաղաքներից: «2007թ. մասնակցել են արդեն 27 երկրների 94 քաղաքների ներկայացուցիչներ: Ավելացել է նաև մարզաձևերի քանակը: Առաջին խաղերին մասնակցել է 7 մարզաձև, այժմ դրանց թիվը ավելացել է՝ հասնելով 10-ի»,-նշել է Գրիգորյանը:
Հավաքվածներին ողջունել է նաև Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահ Ռազմիկ Ստեփանյանը, իր ելույթում նա նշել է, որ Համահայկական խաղերը նպաստում են տարբեր հայ համայնքների մերձեցմանը և մեծ հայրենասիրական նշանակություն ունեն:
Նիստի մասնակիցներն ընտրել են խաղերի խորհրդանիշը՝ դա առյուծն է: Համահայկական խաղերի անցկացման համար, որոնք մեկնարկում են օգոստոսի 13-ին, պետական բյուջեից հատկացվել է 80 մլն դրամ: Խաղերի բացման արարողությունը տեղի կունենա Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում, իսկ փակման արարողությունը՝ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:

30 Май 2011 - 10:32 AMT
Всех участников заседания поприветствовал президент международного комитета Панармянских Игр Армен Григорян. Он подчеркнул, что в первых Панармянских Играх в 1999 году принимали участие спортсмены из 62 городов 23 стран. “В 2007 году принимали участие представители уже из 94 городов 27 стран. Увеличилось также число видов спорта. В первых играх в программу входили 7 видов, теперь их число увеличилось до десяти”, – отметил Григорян.
Григорян подчеркнул, что были предложения включить в программу игр гандбол и армреслинг, но согласно уставу игр, в каждом виде должны принимать участие не меньше 10 команд 5 городов, а эти виды спорта не собрали столько участников.
Собравшихся поприветствовал также первый вице-президент Национального олимпийского комитета Армении Размик Степанян, в своей речи он отметил, что Панармянские игры помогают сближению представителей разных армянских общин и имеют также большое патриотическое значение.
Участники заседания голосованием выбрали символ игр – им стал лев. Для проведения Панармянских игр, которые стартуют 13 августа 2011 года, из государственного бюджета Армении было выделено 80 млн драмов. Церемония открытия игр состоится на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна в Ереване, а церемония закрытия – в СКК имени Карена Демирчяна.