«Մենք դեսպանությունից մեր ուկրաինացի բարեկամների հետ միջոցառումների շրջան ենք կազմակերպում` նվիրված Եվրոպայի առաջնությանը, որը տեղի կունենա մեր երկրներում: Առաջիններից մեկը խաղարկային առաջնությունն է, որի իմաստը նրանում է, որ չնայած սպորտում այսօրվա կոմերցիային, այն շարունակում է ընկերների հանդիպման վայր լինել, ինչպես և եղել է Աթենքի խաղերի ժամանակից ի վեր»,- ասել է Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին:
Ռաչինսկին նշել է, որ խաղի մակարդակը կամ էլ արդյունքը կարևոր չեն, կարևոր է ինքնին նման առաջնության անցկացման փաստը: Նա խոստովանել է, որ կուզենար Հայաստանի հավաքականին Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ փուլում տեսնել. «Ներկայիս աշխարհում սպորտը մեծ ուժ է, և այնպիսի փոքր երկրի համար, ինչպիսին Հայաստանն է, մասնակցությունը ԵԱ-ին մեծ իրադարձություն կդառնա: Ձեր հավաքականը, իհարկե, ունի շանսեր»:
Դեսպանը գտնում է, որ ռուսները շատ լավ թիմ ունեն, բայց հունիսի 4-ին Ռուսաստան-Հայաստան խաղում ոչ ոքի են ակնկալում: «Եթե սահմանենք մարզիկի արժեքը, Արշավինն ավելին արժե, քան ողջ հայկական ընտրանին, բայց, բարեբախտաբար, ֆուտբոլ են խաղում ոչ թե փողերը, այլ մարզիկները»,- ավելացրել է Ռաչինսկին:
Երևանի ֆուտբոլի ակադեմիայում հունիսի 4-ին մեկնարկեց ֆուտզալի առաջնությունը, որին մասնակցում են Հայաստանի դեսպանատների և ՀՀ ԱԳՆ աշխատակիցները: Եզրափակիչ հանդիպումները կկայանան հունիսի 5-ին:

4 Июнь 2011 - 08:33 AMT
“Мы с нашими украинскими друзьями из посольства организуем цикл мероприятий, посвященных чемпионату Европы, который пройдет в наших странах. Одно из первых- это игровой турнир, смысл которого в том, что несмотря на сегодняшнею коммерцию в спорте, он продолжает являться местом встречи для друзей, как и было со времен игр в Афинах”,- сказал посол Польши в Армении Здислав Рачинский.
Рачинский отметил, что неважен уровень игры или же результат, важен сам факт проведения подобного турнира. Он признался, что хотел бы видеть сборную Армении в финальной стадии чемпионата Европы: “В нынешнем мире спорт является сильной силой, и для такой небольшой страны, как Армения, участие в ЧЕ станем большим событием. Шансы у вашей сборной, конечно, есть”.
Посол считает, что у россиян прекрасная команда, но он в матче 4 июня Россия-Армения ставит на ничью. “ Если определить стоимость спортивного игрока, Аршавин стоит больше чем вся сборная Армении, но, к счастью, не деньги играют в футбол, а игроки”, – добавил Рачинский.
Турнир по футзалу стартовал 4 июня в академии футбола. В нем принимают участие 4 команды работников посольств Армении и МИД РА. Финальные встречи состоятся 5 июня.