11 Հունիս 2011 - 11:30 AMT
Հայաստանում է գտնվում Ֆրանսիայի կառավարությանն առընթեր ձիերի հարցերի հատուկ վարչության պետ Ժան Լենը, որը հունիսի 11-ին Հայաստանի Ձիասպորտի ֆեդերացիայի նախագահ Հայրապետ Հայրապետյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիս անցկացրեց:
«Մենք համագործակցելու ենք հայկական ֆեդերացիայի հետ, հայ գործընկերներին կծանոթացնենք մեր փորձին: Համագործակցությունը կզարգանա երեք կետերով` ձիերի գենետիկայի բարելավում, սպորտային գույքի ձեռքբերում և մասնագետների պատրաստում»,- ասել է Լենը:
Հայ մասնագետները ուսուցման դասընթաց կանցնեն Ֆրանսիայում, կկարողանան այդ գիտելիքները տարածել Հայաստանում: Լենի խոսքով, Ֆրանսիայում ձիասպորտը շատ բարձր մակարդակում է, և ֆրանսիացիներն այն դիտարկում են և' որպես սպորտ, և' զվարճանք: «Հուսով եմ` մեր ծրագրերը շատ շուտով կիրականան, և մեզ կմիանան նաև Բելգիան, Գերմանիան, Իտալիան և այլ երկրներ, որտեղ զարգացած է ձիասպորտը»,- ընդգծել է ֆրանսիացի մասնագետը:
Հայրապետյանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանում արդեն մի քանի միջազգային առաջնություններ են կայացել, և այժմ իրենք նպատակ են դրել ավելի խոշոր մրցաշարեր կազմակերպել, սակայն դրա համար հարկավոր է շատ աշխատել: «Ամենածանր աշխատանքը առաջնություն նախապատրաստելն է, ձիերի փոխադրումն ապահովելը և նրանց համար լավ պայմաններ ստեղծելը»,- ասել է հայկական ֆեդերացիայի նախագահը:
Ժան Լենն այցելել է Հովիկ Հայրապետյանի անվան ձիարշավարան և հիացած է պայմաններով. «Սակայն միջազգային առաջնությունների կազմակերպման համար անհրաժեշտ է մեծացնել վազքուղիների և ախոռների քանակը»:

В Армении находится глава специального управления по вопросам лошадей при французском правительстве Жан Лен, который 11 июня совместно с президентом Федерации конного спорта Армении Айрапетом Айрапетяном провел пресс-конференцию.
“Мы будем сотрудничать с армянской федерацией, познакомим армянских коллег с нашим опытом. Сотрудничество будет развиваться по тремя пунктам: улучшение генетики лошадей, приобретение спортивного инвентаря и подготовка специалистов”, – сказал Лен.
Армянские специалисты пройдут курс обучения во Франции и в дальнейшем смогут распространить эти знания в Армении. По словам Лена, во Франции конный спорт на очень высоком уровне, и французы интересуются им и как видом спорта, и как развлечением. “Надеюсь, наши планы осуществятся очень скоро, и к нам присоединятся также Бельгия, Германия, Италия и другие страны, где развит конный спорт”, – подчеркнул французский специалист.
А Айрапетян отметил, что в Армении уже прошло несколько международных турниров, и сейчас они поставили перед собой цель организовать более крупные соревнования, но для этого необходимо много работать. “Самая тяжелая работа – подготовить турнир, обеспечить перевозку коней, создать для них хорошие условия”, – сказал глава армянской Федерации.
Жан Лен побывал на ипподроме имени Овика Айрапетян и восхищен условиями: “Но для организации международных турниров необходимо увеличить число беговых дорожек и конюшен”.