11 Հունիս 2011 - 10:24 AMT
Մեկ հաղթանակ և մեկ պարտություն. Հայաստանի հավաքականը զիջեց ռուսներին, իսկ երիտասարդականը` պարտության մատնեց Մոնտենեգրոյին
Այս խաղում Հայաստանի հավաքականը ցուցադրեց ավելի հետաքրքիր և գեղեցիկ խաղ, քան առաջին խաղում, բայց կորցրեց 3 միավոր:
Հայ ֆուտբոլիստների գերազանցությունը ռուսների նկատմամբ ստիպված էր ընդունել նույնիսկ Ռուսաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դիկ Ադվոկատը: Նա ասել է, որ մարտին Երևանում նրա թիմն ավելի լավ է խաղացել: «Դե ինչ, շատ գոհ ենք արդյունքից, քանի որ մենք գիտեինք, որ պարտավոր ենք այսօր հաղթել: Մեր խաղը լավագույններից չէր»,- նշել է Ադվոկատը: Իսկ Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանն ասել է, որ երբ հաշիվը 1:1 էր, խաղը հավասար էր, բայց մինչև ռուսների երկրորդ գոլը: «Ընդհանուր առմամբ մեզ չի բավականացնում փորձը: Մեզ համար գլխավորն է շարունակել շարժվել առաջ»,- ասել է Մինասյանը:
Հայաստանի հավաքականի հարձակվող Յուրա Մովսիսյանը Facebook-ի իր էջում շնորհակալություն է հայտնել բոլոր երկրպագուներին, որոնք աջակցել են Հայաստանի հավաքականին 2012-ի Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարում Ռուսաստանի հետ խաղի ժամանակ, որն ավարտվել է 3:1 հօգուտ ռուսական թիմի:
«Ողջ աշխարհը տեսավ, թե ինչի է ընդունակ Հայաստանի հավաքականը, և մենք մեկնել էինք Ռուսաստան միայն հաղթանակի ետևից: Շնորհակալություն բոլորին մաղթանքների և լավ խոսքերի համար»,- գրել է Մովսիսյանը:
Ֆրանսիացի մրցավար Ստեֆան Լաննուան սխալմամբ է տասնմեկմետրանոց հարված նշանակել Հայաստանի հավաքականի դարպասին: Այդ մասին հունիսի 4-ին կայացած Հայաստան-Ռուսաստան ֆուտբոլային հանդիպումից հետո հայտնել է Հայաստանի ընտրանու կապիտան Սարգիս Հովսեփյանը: «Վիրավորական պարտություն է, չէ որ մենք առաջինն էինք գոլ իրացրել և հաշվով առջևում էինք: Նման իրադրություններում պարտվելը միշտ վիրավորական է: Ինչ վերաբերում է պենալտիին, ապա այնտեղ, իհարկե, ոչ մի խախտում չկար: Բոլորն էլ տեսան, մենք արդեն դիտել ենք տեսագրությունը, երևում է, որ ես կանոն չեմ խախտել: Բայց դե տրամադրությունն ամենավատը չէ, պարզապես եթե հաղթեինք, շատ ավելի բարձր կլիներ: Բայց դե ի՞նչ արած:
Ռուսաստանը մեր խմբի գլխավոր ֆավորիտն է», – լրագրողներին է պատմել Հայաստանի հավաքականի պաշտպանը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Տվյալ պահին Հայաստանի հավաքականն ունի 8 միավոր, B խմբում նա զբաղեցնում է 4-րդ տեղը, Իռլանդիայի, Ռուսաստանի և Սլովակիայի հավաքականներն ունեն 13-ական միավոր: Հայաստանի հավաքականը հաջորդ խաղն անցկացնելու է սեպտեմբերի 2-ին Անդորրայի հավաքականի հետ:
Երևանում կայացած Հայաստան-Մոնտենեգրո ԵԱ-2013 ընտրական հանդիպման երկրորդ խաղակեսը սառը ցնցուղ էր Մոնտենեգրոյի հավաքականի համար: Չնայած, որ Հայաստանի հավաքականը 10 հոգով էր խաղում, նա կարողացավ խաղն իր ձեռքը վերցնել և արդեն 52-րդ րոպեին կրկին աչքի ընկավ Էդգար Մալաքյանը` դառնալով այս հանդիպման կրկնակի գոլի հեղինակ: Առաջին խաղակեսում հայ ֆուտբոլիստներն առջևում էին 1:0 հաշվով:
Հայաստանի հավաքականը վստահ էր խաղում` շատ լավ վերահսկելով գնդակը, և այնպիսի տպավորություն էր ստեղծվել, որ փոքրամասնությունը մրցակցի հավաքականն էր: Գոլ իրացնելու հոյակապ շանս ուներ Կամո Հովհաննիսյանը, սակայն նրա հարվածից հետո գնդակը Նեմանի Շտեկիչի ձեռքում հայտնվեց: Դրանից հետո տուգանային հարվածով դարպասաձողին հարվածեց թիմի ավագ Արտակ Եդիգարյանը: Հաշիվը մեծացնելու շանս ունեին նաև Մասիս Ոսկանյանը, Էդգար Մալաքյանը, սակայն դա հաջողվեց Հովհաննես Համբարձումյանին: Մեկ րոպե անց աչքի ընկավ Մոնտենեգրոյի թիմի ավագ Ստեֆան Նիկոլիչը` 3:1: Հակառակորդին իր հնարավորությունների հարցում կասկածի տեղիք չթողեց փոխարինման դուրս եկած Վալտեր Պողոսյանը` հաշիվը դարձնելով 4:1:
Մոնտենեգրոյի ֆուտբոլի երիտասարդական հավաքականի մարզիչ Դուշան Վլայսավլևիչը Հայաստանի հավաքականի հետ արտագնա խաղում 4:1 հաշվով կրած պարտությունից հետո խոստովանել է, որ Հայաստանն ավելի լավ խաղ ցուցադրեց, քան իր թիմը:
«Բայց դրա հետ մեկտեղ ես չեմ քննադատում մեր խաղը: Մենք բավական երկար ճանապարհ էինք անցել Անդորրայից մինչև Հայաստան և կես օր կորցրել էինք. խաղի ժամանակ երևում էր, որ մարզիկները հոգնած են: Նրանք շատ դանդաղ էին գործում, և փոխարինման դուրս եկած մարզիկները նույնպես ոչինչ չկարողացան փոխել խաղում», – ասել է Վլայսավլևիչը:
Մոնտենեգրոյի մարզիչը նշել է, որ առաջին գոլն ընդունեցին դարպասապահի սխալից հետո, և թիմը թևաթափ եղավ: Հանդիպումից մեկ օր առաջ՝ նախքան խաղը կայացած մամլո ասուլիսում նա Եվրոպայի 2013 թվականի առաջնության ընտրական մրցաշարի 3-րդ խմբից հաղթող ճանաչվելու հարցում իրենց հիմնական հակառակորդը Չեխիային էր համարում: Հայաստանի ընտրանու հետ խաղից հետո նա ստիպված է խոստովանել, որ Հայաստանի հավաքականն ի զորու է անակնկալներ մատուցել հակառակորդներին:
«Ես գոհ եմ խաղից, մենք կարողացանք նման հաղթանակ տանել տաս հոգով, թեև դեռ աշխատելու տեղ ունենք: Բայց եթե փոքրամասնությամբ կարողացանք այնպես անել, որ խաղի որակը չընկնի, ապա կարող եմ ասել, որ այս ֆուտբոլիստներին մեծ ապագա է սպասում», – Մոնտենեգրոյի հավաքականի հանդեպ հաղթանակից հետո ասել է Հայաստանի ֆուտբոլի երիտասարդական հավաքականի մարզիչ Ռաֆայել Նազարյանը:
Մարզիչը խոստովանել է, որ նման խաղ չէր սպասում իր սաներից: Իսկ ընդմիջմանը նրանց ասել էր, որ պետք չէ միայն պաշտպանվել, և անհրաժեշտ է կարճ փոխանցումներով խաղալ: «Ֆուտբոլիստները պետք է հոգեբանորեն նախապատրաստվեն, ապագան ցույց կտա, թե նրանք ինչի են ընդունակ», – ավելացրել է Նազարյանը, որի ղեկավարությամբ առաջին իսկ խաղում Հայաստանի երիտասարդական ընտրանու ֆուտբոլիստները 4:1 հաշվով ջախջախիչ պարտության մատնեցին Չեռնոգորիայի հավաքականին:
Մոնտենեգրոյի հետ հանդիպումը ԵԱ-2013 ընտրական մրցաշարի շրջանակներում առաջինն էր Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի համար, և թիմն իր խմբում 3 միավոր վաստակեց: Նույնքան միավոր ունեն նաև Մոնտենեգրոյի և Չեխիայի հավաքականները:
Հայաստանի ֆուտբոլի երիտասարդական հավաքականի հարձակվող Գևորգ Բադալյանը Մոնտենեգրոյի հավաքականի հետ հանդիպումը գերազանց է գնահատում: «Մենք արեցինք ամեն ինչ, որպեսզի հաղթենք, բոլորն էլ հոյակապ խաղացին և արժանի հաղթանակ տարան: Հակառակորդը թույլերից չէր, պարզապես մենք լավ էինք նախապատրաստվել»,- Մոնտենեգրոյի հանդեպ 4:1 հաշվով վստահ հաղթանակից հետո PanARMENIAN.Net ի թղթակցին է հայտնել Բադալյանը:
Հայաստանի և Մոնտենեգրոյի երիտասարդական հավաքականների խաղում երկու գոլի հեղինակ Էդգար Մալաքյանը խոստովանել է, որ նրանք շատ հավաքված են խաղացել և իրագործել են իրենց առջև դրված նպատակը:
«Մարզիչը շատ լավ կարողացել է տրամադրել մեզ խաղին, մրցակիցը բարձրակարգ ֆուտբոլ էր ցուցադրում և ֆիզիկապես ուժեղ, բայց մենք մեր աշխատանքի և ցանկության շնորհիվ կարողացանք հաղթել»,- ասել է Մալաքյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում:

В этом матче сборная Армении показала более интересный и зрелищный матч, чем в первой игре в Ереване, но потеряла 3 очка.
Превосходство армянских футболистов над россиянами был вынужден признать и главный наставник сборной России Дик Адвокат. Он сказал, что в марте в Ереване его команда выглядела лучше. “Что ж, очень довольны результатом, поскольку мы знали, что обязаны сегодня выиграть. То, как мы сыграли, – не наша лучшая игра. Полагаю, эта нервозность как раз объясняется тем, что мы обязаны были выигрывать. И самое главное сегодня как раз победа”, – отметил Адвокат.
А главный тренер сборной Армении Вардан Минасян сказал, что когда счет был 1:1, шла равная игра, но до второго гола россиян. “Забили хозяева, им повезло больше. Мы же допустили ошибку. Нашей задачей не было выключить Аршавина, нашей задачей было выключить сборную России. Но не получилось. В целом нам не хватает опыта. За Березовским и Овсепяном ребята по 20-22 года. Самое главное для нас – продолжать двигаться дальше”, – признался Минасян.
Нападающий сборной Армении Юра Мовсисян на своей страничке в Facebook поблагодарил всех болельщиков, которые поддержали сборную Армении в матче с россиянами. “Весь мир увидел, на что способна сборная Армении, и мы ехали в Россию только за победой. Спасибо всем за хорошие слова”,- написал Мовсисян. Оказывается, после матча французский арбитр Стефан Ланнуа, признался, что одиннадцатиметровый удар назначил ошибочно. Об этом после матча заявил капитан сборной Армении Саркис Овсепян.
"Обидное поражение, ведь мы забили первыми, вели в счете. Проигрывать в таких ситуациях всегда очень обидно. Что касается пенальти, то там, конечно, не было никакого нарушения. Все видели, мы уже кассету смотрели, видно, что я правил не нарушал", – рассказал журналистам Овсепян.
На данный момент на счету у сборной Армении 8 очков, и в группе В она занимает 4 место, у сборных Ирландии, России и Словакии по 13 очков. Следующий матч сборная Армении проведет 2 сентября на выезде против аутсайдера группы – сборной Андорры.
Спустя 3 дня после этой встречи на республиканском стадионе в Ереване свой первый матч в отборочном этапе ЧЕ-2013 молодежная сборная Армении приняла Черногорию и разгромила ее со счетом 4:1. В первом тайме уже на 3 минуте быстрый гол в ворота Черногории забил Эдгар Малакян, но в середине тайма армянская команда осталась вдесятером – вторую карточку получил и был удален Артак Алексанян. Но второй тайм команда Рафаэля Назаряна начала более уверенно и агрессивнее. Армянские футболисты смогли взять игру в свои руки, и уже на 52 минуте опять отличился Эдгар Малакян, став автором дубля.
Сборная Армении играла уверенно, отлично контролировала мяч, и складывалось впечатление, что в меньшинстве играет соперник. В этом тайме болельщики увидели еще 3 гола – отличились Оганнес Оганнисян, Вальтер Погосян, а из гостей – Стефан Николич.
“Я доволен игрой, мы смогли вдесятером одержать такую победу, хотя еще есть над чем работать. Но если в меньшинстве мы смогли показать качественную игру, могу сказать, что этих ребят ожидает великое будущее”,- сказал наставник молодежной сборной Армении Рафаэль Назарян. Тренер признался, что не ожидал такой игры от своих подопечных.
Наставник сборной Черногории Душан Влайсавлевич признался, что Армения показала лучшую, чем его команда, игру. “Но при этом я не критикую нашу игру. Мы прошли очень долгую дорогу из Андорры в Армению и потеряли полтора дня, и во время игры было видно, что ребята устали. Они действовали очень медленно, и игроки, вышедшие на замену, тоже не смогли ничего изменить в игре”,- сказал он.
Нападающий молодежной сборной Армении Геворг Бадалян игру со сборной Черногории оценил на «отлично». “Мы сделали все, чтобы победить, все сыграли великолепно и достойно одержали победу. Соперник был не из слабых, просто мы были хорошо подготовлены”,- сказал он.
Полузащитник сборной Масис Восканян считает, что они сыграли очень хорошо, и соперник на их фоне совсем не был заметен. “Мы просто делали, что хотели. У нас очень хорошая сборная, все увидели, как мы можем играть. Будем бороться в каждой игре и стараться выйти из группы”.
Автор дубля Эдгар Малакян признался, что они играли очень собранно и смогли реализовать поставленную перед собой цель. “Тренер очень хорошо смог настроить нас на игру, соперник был первоклассным и физически сильным, но мы благодаря нашей работе и желанию смогли победить”,- отметил Малакян.
По словам полузащитника, сборная Армении с каждой командой будет стараться показывать свою игру – снизу делая быстрые передачи, что, по его мнению, на сегодняшний день является самым правильным стилем игры и приносит результаты.
Сборная Армении на своем счету имеет 3 очка, столько же очков имеют сборные Черногории и Уэльса. Следующий матч подопечные Рафаэля Назаряна проведут на выезде 3 сентября в Андорре.