25 Հունիս 2011 - 06:45 AMT
Հունիսի 25-ին ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեի որոշմամբ Հայաստանում անցնում են տարբեր միջոցառումներ, նվիրված Օլիմպիական օրվան: Այս օրը Երևանում նշանավորվեց վազքարշավով, որը մեկնարկեց Հանրապետության հրապարակից և ավարտվեց «Հրազդան» մարզադաշտի հարավային հրապարակում: Վազքարշավի շուրջ 3000 մասնակիցները բաժանված էին յոթ տարիքային խմբերի: Մասնակիցների թվում էին դպրոցականներ, ուսանողներ, վետերաններ, սայլակավոր մարզիկներ: Վազքարաշավին ներկա էին ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության նախարար Արթուր Պետրոսյանը, այլ պաշտոնյաներ: Հաղթողները ստացան հավաստագրեր և դրամական մրցանակներ:
Օլիմպիական օրվա առթիվ բոլոր ԱՕԿ-ներին ուղերձ է հղել ՄՈԿ նախագահ Ժակ Ռոգեն: «Օլիմպիական օրը հնարավորություն է տալիս խորհելու սպորտի արժեքների մասին: Օլիմպիական օրվա գաղափարը միավորում է տարբեր տարիքի ու խավի մարդկանց: Օլիմպիական օրը բոլորի համար է և կարևոր չէ թե ով եք դուք, որտեղ եք գտնվում, որտեղից եք գալիս և ինչով եք զբաղված»,-ասվում է ՄՕԿ նախագահի ուղերձում:
1984թ. հունիսի 23 ֆրանսիացի մանկավարժ և հասարակական գործիչ Պիեռ դը Կուբերտենի նախաձեռնությամբ ստեղծվեց Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն: Հունիսի 23 հինգ մայրցամաքներում նշում են ժամանակակից օլիմպիական խաղերի ծնունդը:

25 июня, по решению Национального Олимпийского комитета РА, в Армении проходят праздничные мероприятия, посвященные Олимпийскому дню. В этот день в Ереване прошел пробег, который стартовал с Площади республики и завершился на южной площади стадиона “Раздан”. Около 3000 участников пробега были разделены на 7 возрастных категорий: среди них были школьники, студенты, ветераны и спортсмены с инвалидностью. На торжественном пробеге присутствовали президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян, министр спорта и по вопросам молодежи РА Артур Петросян и другие должностные лица. Победители получат сертификаты и денежные награды.
В связи с международным олимпийским днем президент МОК Жак Роге отправил поздравления всем национальным Олимпийским комитетам мира. “Международный Олимпийский день дает отличную возможность подумать о том, что нам дает спорт. Идея Олимпизма объединяет миллионы людей разного возраста и пола. Во всех уголках нашей планеты люди становятся участниками и свидетелями Олимпийского дня вне зависимости, где они находятся”,- говорится в послании президента МОК.
В 1984 году 23 июня по инициативе французского барона Пьера де Кубертена был основан Международный Олимпийский комитет. И в этот день на пяти континентах празднуется день Олимпийских игр.