Այս տարի Հայաստանի Թենիսի Ֆեդերացիայի նախաձեռնությամբ առաջին անգամ Հայաստանում անցկացվում է տղամարդկանց և կանանց թենիսի միջազգային չորս մրցաշար: «Ամերիա» ընկերությունների խումբը նպատակ ունենալով նպաստել Հայաստանում սպորտի, մասնավորապես թենիսի զարգացմանը, ինչպես նաև հայ հասարակության առողջ ապրելակերպի խթանմանը` հանդես է եկել Հայաստանում թենիսի առաջին միջազգային մրցաշարի ֆինանսավորմամբ: Տղամարդկանց շրջանում անցկացված այս մրցաշարը, որը կրել է Ameria cup անունը, անցկացվել է ս.թ. հուլիսի 4-9-ը և ներկայացրել է մրցանակային ֆոնդ 15000 ԱՄՆ դոլարի չափով:
Մրցաշարին մասնակցելու համար նախնական հայտ է ներկայացրել աշխարհի 18 երկրի 235 մարզիկ, որոնցից 24-ը, որոնք Միջազգային Թենիսի ֆեդերացիայի դասակարգումով ունեին ավելի բարձր դասակարգում հայտ ներկայացրած մասնակիցների շարքում, անմիջապես անցել է հիմնական փուլ: Մնացած մասնակիցներից ընտրվել է 64 մարզիկ, որոնցից էլ 8 հոգի` հիմնական փուլում հանդես գալու համար:
Ներկայացված մրցանակային ֆոնդը բաշխվել է փուլերով, ընդ որում մենախաղերի համար` 11700 ԱՄՆ դոլար, իսկ զուգախաղերի համար` 3300 ԱՄՆ դոլար:
Հուլիսի 8-ին տեղի ունեցավ մրցաշարի եզրափակիչ զուգախաղը և հաղթող դարձավ Ռուսաստանը ներկայացնող Իլիա Ստարկով / Երվանդ Գասպարյան զույգը: Եզրափակիչ խաղում հանդիպեցին Դինո Մարցանն (Խորվաթիա) ու Անդրոիչ Տոնին (Խորվաթիա), ուր հաղթող ճանաչվեց Դինո Մարցանը:
Ameria cup մրցաշարի եզրափակիչ խաղից հետո տեղի ունեցավ հաղթողների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը:

По инициативе Федерации тенниса Армении в этом году в республике впервые проходят 4 международных теннисных турнира среди мужчин и женщин, спонсором которых выступает группа компаний «Америя».
Как отмечается в сообщении пресс-службы ГК «Америя», турниры среди мужчин под названием Ameria cup прошли 4-9 июля, а призовой фонд составил 15 тыс. долларов. Заявки на участие представили 235 спортсменов из 18 стран мира, из них было отобрано 64 спортсмена, и только 8 спортсменов приняло участие в основном этапе турниров.
Представленный призовой фонд был распределен поэтапно, причем для индивидуальных соревнований он составил 11 700 долларов, а для спарринга – 3 300 долларов.
8 июля прошел финал спарринга, победителем которого стала пара Илья Старков (Россия)/Ерванд Гаспарян (Армения). А в финале встретились Дино Марц (Хорватия) и Тони Андроич, где победителем стал Дино Марц. По итогам финала Ameria cup состоялась официальная церемония награждения победителей.