25 Հուլիս 2011 - 06:11 AMT
Շախմատի աշխարհի թիմային առաջնության 7-րդ տուրը նույնպես հաջող էր Հայաստանի համար: Հայ գրոսմայստերները հերթական անգամ հաղթեցին, այս անգամ հունգարացիներին: Երկրորդ խաղատախտակի վրա հավաքականին հաղթական միավոր բերեց Սերգեյ Մովսիսյանը, մյուս երեք պարտիաներն ավարտվեցին ոչ ոքի: Հանդիպումն ավարտվեց Հայաստանի հաղթանակով՝ 2,5:1,5:
Արշակ Պետրոսյանի սաները վաստակել են 12 թիմային (18,5 անձնական) միավոր: Երկրորդ տեղում Չինաստանի հավաքականն է 9 միավորով: 8-րդ տուրում հաղթելու դեպքում Հայաստանի հավաքականը կապահովի չեմպիոնի տիտղոսը:
8-րոդ տուրում հայ գրոսմայստերները կխաղան Ադրբեջանի թիմի հետ, որը 7-րդ տեղում է 6 միավորով:
Առաջին խաղատախտակի վրա Լևոն Արոնյանը սպիտակներով կխաղա Թեյմուր Ռաջաբովի հետ: Վլադիմիր Հակոբյանը նույնպես սպիտակներով երրորդ խաղատախտակի վրա կհանդիպի Ռաուֆ Մամեդովի հետ: Սևերով կխաղան Սերգեյ Մովսիսյանն ու Գաբրիել Սարգսյանը համապատասխանաբար Վուղար Գաշիմովի ու Շախրիյար Մամեդյարովի հետ:

25 Июль 2011 - 06:11 AMT
7 тур командного чемпионата мира по шахматам тоже оказался удачным для сборной Армении. Армянские гроссмейстеры очередной раз сыграли на победу, на этот раз с венграми. На второй доске победное очко принес Сергей Мовсисян, остальные три партии завершились вничью. Встреча завершилась победой сборной Армении – 2,5:1,5.
В своем активе подопечные Аршака Петросяна имеют 12 командных (18,5 личных) очков. На второе место поднялась сборная Китая с 9 очками, и в случае победы в 8 туре, сборная Армении преждевременно обеспечит чемпионство.
А в 8 туре армянским гроссмейстерам придется сыграть со сборной Азербайджана, которая занимает 7 место с 6 очками.
На первой доске Левон Аронян белыми фигурами сыграет с Теймуром Раджабовым, Владимир Акопян тоже белыми на третьей доске встретится с Рауфом Мамедовым. Черными фигурами сыграют Сергей Мовсисян и Габриель Саркисян соответственно с Вугаром Гашимовом и Шахрияром Мамедьяровым.