Շախմատի աշխարհի թիմային առաջնության հաղթող Լևոն Արոնյանն ուրախ է, որ Հայաստանի հավաքականը կարողացավ համախմբվել ու նվաճել ոսկե մեդալները: «Արդեն մի քանի թիմայի մրցաշարերում մենք հաջողություն չէինք ունենում և նույնիսկ մի փոքր մտահոգված էինք՝ գուցե՞ էլ լավ չենք խաղում: Բոլոր տղաները հասկանում են, որ բոլոր թիմային մրցումներում Հայաստանի թիմը պետք է լինի առաջին տեղի համար պայքարող թիմերի կազմում: Եվ գիտեք, նախկինում, երբ մենք հաղթում էինք՝ Օլիմպիադայում, մյուս մրցաշարերում,մենք չէինք ուզում ոչինչ փոխել: Իսկ այս անգամ մենք որոշեցինք վերանայել բացարձակապես ամեն ինչ: Նույնիսկ հավաքի անցկացման վայրը փոխեցինք: Եվ, կարծես թե, ամեն ինչ լավ ստացվեց»,-ասել է Արոնյանը chess-news.ru-ին տված հարցազրույցում:
Հայ գրոսմայստերը նշել է, որ թիմային առաջնություններից սա թերևս ամենաուժեղն էր, թիմերը պայքարեցին մինչև վերջ, թույլեր չկային: «Որոշ հանդիպումներում, թեև մի փոքր դժվարությամբ, մեզ հաջողվեց շտկել իրավիճակը: Եվ հետագայում մենք փորձում էինք արդեն խուսափել դրանից: Եվ որոշ խաղեր իդեալական անցկացրեցինք»:
Արոնյանը խոստովանել է, որ հաղթանակից հետո նա մեկ շաբաթ կհանգստանա, և հետո կրկին կզբաղվի շախմատով: Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը Արշակ Պետրոսյանի գլխավորությամբ հուլիսի 26-ին դարձավ աշխարհի չեմպիոն: 9 տուրերում հայ շախմատիստները 5 հաղթանակ տարան և 4 ոչ ոքի գրանցեցին: Աշխարհի չեմպիոններ դարձան Լևոն Արոնյանը, Սերգեյ Մովսիսյանը, Վլադիմիր Հակոբյանը, Գաբրիել Սարգսյանն ու Ռոբերտ Հովհաննիսյանը:

Победитель командного чемпионата мира по шахматам Левон Аронян рад, что сборная Армении смогла сплотиться и завоевать золотые медали. “ Уже пару командных турниров у нас нет успехов, и мы начали как-то волноваться, что ли: может быть, мы разучились играть? Все ребята понимают, что во всех командных турнирах мы должны быть одной из тех команд, которые будут бороться за первое место. И знаете, раньше, в ту пору, когда мы выигрывали – Олимпиаду и всякое такое, – нам не хотелось ничего менять. А в этот раз мы решили пересмотреть абсолютно все. Поменяли даже место, где мы обычно проводим сборы, провели в другом месте. И, в принципе, получилось успешно”,- в интервью chess-news.ru сказал Аронян.
Армянский гроссмейстер отметил, что из командных турниров чемпионат мира был самый сильный, команды боролись до конца и слабых не было: “ В некоторых матчах нам удалось, пошатнувшись, все-таки ситуацию выровнять. И потом мы старались этого уже избегать. И некоторые матчи мы провели практически идеально”.
Аронян признался, что после победы он неделю отдохнет и потом опять начет заниматься шахматами.
Мужская сборная Армении по шахматам во главе с Аршаком Петросяном 26 июля стала чемпионом мира. В 9 турах армянские шахматисты одержали 5 побед и в 4 сыграли вничью. Чемпионами мира стали Левон Аронян, Сергей Мовсисян, Владимир Акопян, Габриель Саркисян и Роберт Оганнисян.