Օգոստոսի 26-ին Խանտի Մանսիյսկում մեկնարկում է Շախմատի աշխարհի գավաթի խաղարկությունը, որը կտևի մինչև սեպտեմբերի 21-ը: Մրցաշարը կանցնի նոկաուտի համակարգով՝ պարտվողը դուրս կմնա մրցումներից: 46 երկրների 128 մասնակիցներից վերջին ռաունդում առաջին տեղերի համար կպայքարեն ընդամենը 4 խաղացողներ, որոնք հաղթող կճանաչվեն նախորդ ռաունդներում:
Հայաստանը մրցաշարում կներկայացնեն երեք շախմատիստներ: Առաջին ռաունդի վիճակահանության արդյունքում աշխարհի թիմային առաջնության չեմպիոն ու Հայաստանի հավաքականի երկրորդ համար Սերգեյ Մովսիսյանը կխաղա չինացի շախմատիստուհի Հուո Իֆանի հետ: Նրա թիմակից Վլադիմիր Հակոբյանը առաջին տուրում կխաղա Պարիմարջան Նեգիի (Հնդկաստան) հետ:
2009թ. Հայաստանի չեմպիոն Արման Փաշիկյանի մրցակիցը կլինի Ռադոսլավ Վոյտաշեկը (Լեհաստան):
2011թ. շախմատի աշխարհի գավաթի խաղարկությունն ընդգրկված է 2011-13թթ. աշխարհի առաջնության խաղաշրջանում: Մրցումներին մասնակցում են միայն որակավորւոմ ունեցող շախմատիստները՝ աշխարհի չեմպիոն, 2009թ. աշխարհի գավաթի կիսաեզրափակչի մասնակիցներ, կանաց աշխարհի չեմպիոն, պատանիների աշխարհի չեմպիոն, 20 վարկանիշային խաղացողներ, մայրցամաքային խաղերի 90 խաղացողներ, ինչպես նաև ՖԻԴԵ-ի նախագահի վեց նոմինանտներ և կազմակերպչի չորս նոմինանտ:
2005թ. հայ շախմատիստներից աշխարհի գավաթի գավաթակիր դարձավ ՖԻԴԵ-ի վարկանիշի 3 հորիզոնականը զբաղեցնող և Հայաստանի հավաքականի թիվ մեկ խաղացող Լևոն Արոնյանը:

26 августа в Ханты-Мансийске стартует первый этап Кубка мира по шахматам, который продлится до 21 сентября. Турнир пройдет по нокаут системе, проигравший покинет соревнование. Из 128 участников из 46 стран первого раунда в последнем седьмом за пьедестал поборются всего лишь 4 игрока, одержавших победы в предыдущих раундах.
Армению на Кубке мира представят трое шахматистов. По итогам жеребьевки первого раунда командный чемпион мира и второй номер сборной Армении Сергей Мовсисян сыграет против китайской шахматистки Хоу Ифань. Его партнер по команде и третий номер сборной Владимир Акопян в первом туре сыграет с Паримарджаном Неги (Индия).
Чемпиону Армении 2009 года Арману Пашикяну в соперники достался Радослав Войташек (Польша). Кубок мира по шахматам 2011 года входит в цикл Чемпионата мира 2011—2013. К участию в соревнованиях допускаются только квалифицированные шахматисты: чемпион мира, полуфиналисты Кубка мира 2009, чемпион мира среди женщин, чемпион мира среди юниоров, 20 рейтинговых игроков, девяносто игроков Континентальных чемпионатов, а также шесть номинантов президента ФИДЕ и четыре номинанта организатора.
Из армянских шахматистов в 2005 году обладателем кубка мира стал 3 номер рейтинга ФИДЕ и первый номер сборной Армении Левон Аронян.