(?)Ինչպե՞ս որոշեցիր բռնցքամարտիկ դառնալ: Կպատմե՞ս այս մարզաձևում քո առաջին քայլերի մասին:
(!)Ես ծնվել եմ Վանաձորում, և մեր թաղամասում գործում էր միայն Վազգեն Բադալյանի բռնցքամարտի ակումբը: Ես երազում էի մեծանալ և զբաղվել բռնցքամարտով: 6 տարեկանում հայրս ինձ տարավ ակումբ, բայց Բադալյանը չընդունեց ինձ, բացատրելով, որ ես դեռ շատ փոքր եմ: Բայց 7 ամիս անց ես վերադարձա դպրոց և հայտարարեցի, որ արդեն մեծացել եմ, և այդպես ինձ ընդունեցին:
(?)Դու ընտրել ես շատ բարդ և դժվար մասնագիտություն, բայց, քո կարծիքով, հատկապես ի՞նչն է ամենաբարդը բռնցքամարտում:
(!)Դուք իրավացի եք, բռնցքամարտիկները ռինգ են դուրս գալիս, իմանալով, որ պետք է կռվեն: Հաղթում է նա, ով առավել շատ դիպուկ հարվածներէ հասցնում, մի խոսքով` ծեծում է մրցակցին: Դրա համար պետք է ունենալ արիություն և ուժ: Բռնցքամարտիկը պետք է հետևի երկու կանոնի` վաղ քնել և համառ, ջանասիրաբար մարզվել, միայն այդ դեպքում կարելի է հասնել արդյունքի:
(?)Հիշո՞ւմ ես քո առաջին մարտը պրոֆեսիոնալ ռինգում: Ի՞նչ է փոխվել Վիկ Դարչինյանի մեջ այս տարիների ընթացքում:
(!) Իմ առաջին մենամարտը եղել է ամենադժվարներից մեկը: Մրցակիցս Սենդի Կիզիտոն էր, որն այդ պահին Աֆրիկայի չեմպիոն էր, և իմ հաղթանակը շատ դժվար էր: Այդ մենամարտն օգնեց ինձ դառնալ նշանավոր, և ինձ տվեցին «Կատաղած ցուլ» մականունը:
Արդեն շատ տարիներ են անցել, և, բնականար, իմ ոճը փոխվել է: Այդ ժամանակ ես ավելի շատ մենամարտում էի սիրողական բռնցքամարտի կանոններով, հակառակարոդին հարվածում էի և արագ նահանջում: Հիմա ես տեսնում եմ մենամարտի ընթացքը, կատարում եմ անցումներ, տակտիկական քայլեր, սիրում եմ կատարել մի շարք հարվածներ` թույլ չտալով հակառակորդին հանգստանալ: Իրականում ես շատ եմ փոխվել:
(?)Մենամարտերից առաջ բռնցքամարտիկները սովորաբար շատ են սիրում խոսել մրցակցի մասին` թույլ տալով նրանց հասցեին «սիրալիր արտահայտություններ»: Քո մրցակիցներից ո՞վ է սովորաբար աչքի ընկել այդ հատկանիշներով:
(!)Խորխե Արսեն, նա շատ էր սիրում խոսել մենամարտերից առաջ: Սովորաբար նա մենամարտի գալիս է ձիով և կոնֆետ ուտելով: Ինձանից կրած պարտությունից հետո Արսեն դարձավ աշխարհի չեմպիոն 4 քաշային կարգերում: Նա ինձ մարտահրավերներ էր նետում, ասելով, որ շատ ուժեղ է, և ես չեմ կարող հաղթել նրան:
(?)Դու արդեն նվաճել ես 8 գոտի, քեզ հե՞շտ են տրվել բոլոր այդ տիտղոսները, և ինչպիսի՞ մարզական ուղի ես ստիպված եղել անցնել:
(!)Չեմպիոն դառնալը հեշտ չէ, պետք է աշխատել ու աշխատել: Ինձ համար արդեն սովորական է դարձել տիտղոսներ նվաճելը, ես ավելին եմ ցանկանում, ուզում եմ նվաճել 10 գոտի և ռեկորդ սահմանել:
(?)Դու բազմիցս քո ախոյաններին նոկաուտի ես ենթարկել, դրանցից ո՞րն է անմոռանալի եղել քեզ համար:
(!)Ես շատ նոկաուտներ եմ հասցրել մեկ հարվածով, սովորաբար թեթև քաշային կարգում նման բան հաճախ չի լինում: Մեկ հարվածով նոկաուտի եմ ենթարկել և կոտրել Դիոսդադո Գաբիի (Ֆիլիպիններ) ծնոտը, որը մարզվում է անվանի ամերիկյան մարզիչ Ֆրեդի Ռոուչի մոտ: Ինձ համար նաև անմոռանալի է եղել իմ առաջին մենամարտը չեմպիոնական տիտղոսի համար, որը ես նվաճել եմ 2004-ին Իռեն Պաչեկոյի դեմ մենամարտում, որին նույնպես հաղթել եմ նոկաուտով:
(?)Տվյալ պահին ո՞վ է քեզ համար ամենավտանգավոր մրցակիցը, և ընդհանրապես կա՞ արդյոք նման բռնցքամարտիկ:
(!)Ոչ, նման բռնցքամարտիկ չկա: Բայց կարող եմ ասել, որ յուրաքանչյուր մրցակից ինձ համար կարող է վտանգավոր լինել, փոքր սխալ, և կարող են քեզ նոկաուտի ենթարկել:
(?)Եղե՞լ է արդյոք բռնցքամարտիկ, որի հետ ցանկացել ես հանդիպել ռինգում, բայց այդպես էլ չի ստացվել:
(!)Միշտ ցանկացել եմ հանդիպել Մեննի Պակյաոյին: Ջոզեֆ Ագբեկոյի հետ մենամարտից հետո ես պետք է երկու քաշային կարգով բարձրանայի, իսկ նա երկու քաշային կարգ իջներ հանուն այդ հանդիպման: Բայց ես, ցավոք սրտի, մրցավարների որոշմամբ զիջեցի Ագբեկոյին և մնացի նույն քաշային կարգում: Իրականում շատ եմ ցավում, որ Պակյաոյի հետ մենամարտն այդպես էլ չկայացավ:
(?)Ամենաարժեքավորը, ինչ տվել է քեզ բռնցքամարտը…
(!)Լավ մարզիկը չի կարող վատ մարդ լինել, և նա չպետք է մեծամիտ լինի, հավանաբար, ամենաարժեքավորը դա է: Եթե դու լավ մարզիկ ես, պետք է մշտապես ապացուցես դա:
(?)Դու մինչև հիմա աշխատում ես քո մարզչի` Վազգեն Բադալյանի հետ: Ի՞նչ ավանդ ունի նա քո հաջողություններում:
(!)Մենք միշտ շփվում ենք հեռախոսով, նա ինձ արժեքավոր խորհուրդներ է տալիս: Վերջին մենամարտում նա իմ կողքին չէր, բայց ես զգում էի նրա աջակցությունը: Լինում են պահեր, երբ քեզ թվում է, որ դու ամեն ինչ գիտես և կարող ես որոշել մենամարտի ելքը, բայց իրականում դա ճիշտ չէ: Մարզիկը պետք է լսի մարզիչների խորհուրդներն առաջընթացի հասնելու համար: Եվ դրանում ինձ շատ է օգնում Բադալյանը:
(?)Մենամարտերից առաջ հոգեբանորեն ինչպե՞ս ես տրամադրվում:
(!)Դրա անհրաժեշտությունը չկա, քանի որ գիտեմ, որ ամենաուժեղն եմ և ամենալավը: Դա օգնում է ինձ վստահ զգալ և ես անհամբեր սպասում եմ, թե երբ եմ ռինգ դուրս գալու և հակառակորդին հաղթելու:

10 Август 2011 - 13:30 AMT
(!)Я родился в Ванадзоре, и в нашем квартале действовал лишь боксерский клуб Вазгена Бадаляна. Я мечтал подрасти и заняться боксом. В 6 лет отец отвел меня в клуб, но Бадалян не принял меня, объяснив это тем, что я еще слишком маленький. Но через 7 месяцев я вернулся в школу и заявил, что уже вырос, так меня приняли в бокс.
(?)Ты выбрал очень тяжелую и трудную профессию, но что именно, по-твоему, самое трудное в боксе?
(!)Вы правы, боксеры выходят на ринг, зная, что должны драться. Победит тот, кто нанес больше точных ударов, одним словом побьет соперника. Для этого необходимо иметь мужество и силу. Боксеру необходимо соблюдать все правила – ложиться рано, усердно и упорно тренироваться, только в этом случае можно достичь результата.
(?)Помнишь свой первый бой на профессиональном ринге? Что изменилось в Вике Дарчиняне в течение этих лет?
(!)Мой первый бой был одним из самых трудных. Соперником был Сэнди Кизито, который на тот момент был чемпионом Африки, и моя победа была очень трудной. Этот поединок помог мне стать знаменитым, и мне дали прозвище “Бешеный бык”.
Прошло уже много лет, и мой стиль, естественно, изменился. Тогда я больше дрался по правилам любительского бокса, наносил удар сопернику и быстро отступал. Теперь я вижу ход поединка, делаю переходы, тактические шаги, люблю делать ряд ударов, не давая сопернику передохнуть. На самом деле я очень изменился.
(?)Перед поединками боксеры обычно очень любят поговорить о сопернике, позволяя себе в их адрес “любезные выражения”. Кто из твоих соперников особенно выделялся этими качествами?
(!)Хорхе Арсе, он очень любит поговорить перед поединками. Обычно на поединок выезжает на коне и с конфетой во рту. После поражения от меня, Арсе стал чемпионом мира в 4 весовых категориях, он бросал мне вызовы, хотел реванша, говоря, что очень силен, и мне его не победить.
(?)Ты уже завоевал 8 поясов, легко ли тебе давались все эти титулы, и какой спортивный путь тебе пришлось пройти?
(!)Стать чемпионом непросто – надо работать и работать. Для меня уже стало привычно завоевывать титулы, я хочу большего, хочу завоевать 10 поясов и установить рекорд.
(?)Ты много раз отправлял соперников в нокаут, который из них был самым незабываемым для тебя?
(!)У меня много нокаутов одним ударом, обычно в легком весе такое нечасто бывает. Одним ударом я в нокаут отправил и сломал челюсть Диосдадо Габи из Филиппин, который тренируется у известного американского тренера Фредди Роуча. Для меня также незабываемым стал мой первый поединок за чемпионский титул, который я завоевал в 2004 году в поединке против Ирене Пачеко, его я тоже победил нокаутом.
(?)Кто на данный момент самый опасный соперник для тебя, и есть ли такой боксер вообще?
(!)Нет, такого боксера нет. Но при этом могу сказать, что каждый соперник может быть опасным, маленькая ошибка и можешь сам оказаться в нокауте.
(?)Был ли боксер, с которым ты хотел встретиться на ринге, но так и не получилось?
(!)Всегда хотел встретиться с Мэнни Пакьяо. После поединка с Джозефом Агбеко, я должен был подняться на две весовые категории, а он спуститься на две категории ради этой встречи. Но я, к сожалению, по решению судей уступил Агбеко и остался в том же весе. На самом деле я очень жалею, что бой с Пакьяо так и не состоялся.
(?)Самое ценное, что дал тебе бокс…
(!)Хороший спортсмен не может быть плохим человеком, и он не должен быть высокомерным, наверное, самое ценное это. Если ты хороший спортсмен, должен доказывать это постоянно.
(?)Ты до сих пор работаешь со своим первым тренером – Вазгеном Бадаляном. Каков его вклад в твои успехи?
(!)Мы всегда общаемся по телефону, он дает мне ценные советы. В последнем поединке его не было рядом со мной, но я чувствовал его поддержу. Бывают моменты, когда тебе кажется, что ты все знаешь и можешь решить исход поединка, но на самом деле – это неправда. Спортсмен должен слушать советы тренеров и принимать собственные ошибки, чтобы достигать прогресса. И в этом мне очень помогает Бадалян.
(?)Перед поединками как настраиваешься психологически?
(!)В этом нет необходимости, поскольку я знаю, что я самый сильный и лучший. Это помогает мне чувствовать себя увереннее, и я с нетерпением жду, когда выйду на ринг, чтобы побить соперника.