IBO վարկածով աշխարհի չեմպիոն Վիկ Դարչինյանի ու WBC արծաթե գոտու տիտղոսակիր Էվանս Մբամբայի մենամարտից առաջ Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում Մբամբայի մարզիչ և մենեջեր Նիկոլյա Դուրանդը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպիչներին՝ նշելով, որ իր թիմն ուրախ է գտնվել Հայաստանում: «8 շաբաթ մենք մարզվեցինք, և սեպտեմբերի 3-ին գեղեցիկ մենամարտ ցույց կտանք երկրպագուներին: Վիկը շատ խիզախ բռնցքամարտիկ է, սակայն չեմպիոնի գոտին մենք մեր հետ կտանենք: Մեզ համար կարևոր չէ, որ մենամարտը Հայաստանում է անցնելու և Վիկը շատ երկրպագուներ ունի, մենք պատրաստ ենք հանդիպման»,-ասել է Դուրանդը:
Իր հերթին Դարչինյանի մենեջեր Էլիաս Նասսերը նշել է, որ իրենք դժվարությամբ կարողացան կազմակերպել մենամարտը Հայաստանում: «Բոլորը գիտեն, որ մրցակիցները վախենում են Վիկից, մեզ համար դժվար էր այս մենամարտի մասնակցի գտնել: Մբամբան շատ ուժեղ բռնցքամարտիկ է, մենք մտադիր էինք նրա հետ մենամարտ կազմակերպել դեռ 2 տարի առաջ, սակայն, չստացվեց»,-ասել է նա:
Բռնցքամարտի երեկոն տեղի կունենա սեպտեմբերի 3-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան ՄՀՀ-ում: Վիկ Դարչինյան-Էվանս Մբամբա մենամարտը գլխավորը կլինի: Մինչ այդ տեղի կունենա 4-ռաունդանոց մենամարտ մինչև 55,5կգ քաշային կարգում՝ Ազատ Հովհաննիսյան (Հայաստան)-Սերգեյ Պասիմով (Լատվիա), 8-ռաունդանոց՝ Գաբրիել Տոլմաջյան և Եվգենի Ֆյոդորով (Էստոնիա, 59 կգ ք/կ) և Հովհաննես Ժամկոչյան-Միխայիլ Գոգոնաշվիլի (Վրաստան, 60կգ ք/կ), նա Երևան կժամանի սեպտեմբերի 1-ին:
Նախատեսված էր նաև մենամարտ կանանց մինչև 55 կգ քաշային կարգում՝ Ագնեսսա Բոժան հանդիպելու էր Մարինա Սախարովայի (Ֆրանսիա) հետ, սակայն մրցակիցը հավանաբար չի ժամանի: Մենամարտը կհսկեն Իտալիայից, Ավստրալիայից ու Անգլիայից հրավիրված մրցավարները:

На пресс-конференции в Ереване накануне поединка чемпиона мира IBO Вика Дарчиняна и обладателя серебряного пояса WBC Эванса Мбамбы, тренер и менеджер южноафриканского боксера Николья Дурандт поблагодарил организаторов, отметив, что их команда рада, что находится в Армении. “8 недель мы проводили тренировки, и 3 сентября всем болельщикам покажем красивый поединок. Вик очень храбрый боксер, но чемпионский пояс мы возьмем с собой. Для нас не важно, что бой пройдет в Армении, и Вика будет поддерживать множество болельщиков, мы готовы к этой встрече”, – добавил Дурандт.
В свою очередь, менеджер армянского боксера Элиас Нассер отметил, что они с трудом смогли организовать поединок в Армении.
“Все знают, что соперники опасаются Вика, и нам было очень трудно найти боксера к этому поединку. Мбамба очень сильный боксер, мы планировали бой с ним еще 2 года назад, но тогда не получилось”, – сказал он.
Боксерский вечер состоится 3 сентября в СКК имени Карена Демирчяна, и поединок Вик Дарчинян – Эванс Мбамба будет главным. До этого 4 – раундный поединок в весовой категории до 55,5 кг проведут Азат Оганнисян (Армения) и Сергей Пасимов (Латвия), 8-раундный – Габриель Толмаджян и Евгений Феодоров (Эстония, в/к 59) и Оганнес Жамкочян – Михаил Гогонашвили (Грузия, в/к 60), он в Ереван прибудет первого сентября.
Запланирован также поединок среди женщин в весовой категории до 55 кг Агнессы Божа, которая должна встретиться с Мариной Сахаровой (Франция), но соперница, по всей вероятности, не приедет. Поединки будут судить арбитры из Италии, Австралии и Англии.