13 Հոկտեմբեր 2000 - 12:05 AMT
ԱՄՆ ԿՈՆԳՐԵՍԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՊԱԼԱՏԻ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԿՈՄԻՏԵԻ ՈՐՈՇՄԱՄԲ «ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԲԱՆԱՁԵՎԻ» ՔՎԵՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԿԱՅԱՆԱ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 17-ԻՆ
13.10.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի իրավական Կոմիտեի հոկտեմբերի12-ի որոշմամբ «Հայկական բանաձեւի» քվերակությունը կկայանա հոկտեմբերի 17-ին:
Նախօրեին «Հայկական բանաձեւը» հավանության արժանացրած Իրավական Կոմիտեի հայտարարության մեջ ասվում է, որ «փաստաթուղթը ԱՄՆ նախագահին կոչ է անում հաստատել, որ Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականությունը ըմբռնումով եւ զգայունությամբ է մոտենում մարդու իրավունքների եւ էթնիկական զտումների խնդիրներին, մասնավորապես` Հայերի ցեղասպանությանը, որպես մի փաստի, որը արձանագրված է ԱՄՆ արխիվներում»:
Հոկտեմբերի 12-ին Իրավական կոմիտեն հաստատել է «Հայկական բանաձեւի» վերջնական տարբերակը, որը այլեւս չի թույլատրում փաստաթղթի բովանդակության մեջ կատարել փոփոխություններ կամ լրացումներ: Հոկտեմբերի 17-ին, նախքան քվեարկություն սկսելը, կկայանա մեկժամյա բանավեճ, որի ընթացքում Ներկայացուցիչների պալատը կարտահայտի իր վերաբերմունքը Բանաձեւի վերջանական տարբերակի նկատմամբ: Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Բանաձեւը հավանության արժանացնելուց հետո, կկայանա եւս մեկ մեկժամյա քննարկում, որից հետո «Հայկական բանաձեւը» կներկայացվի քվեարկության:
«Հայկական բանաձեւի» ընդունման մասին որոշումը կընդունվի ձայների պարզ մեծամասնությամբ: Թուրքական NTV հեռուստաընկերությունը հաղորդում է, որ 141 կոնգրեսականներ արդեն հանդես են եկել Բանաձեւի ընդունման օգտին, իսկ Ներկայացուցիչների պալատի եւս 100 անդամներ խոստացել են իրենց աջակցությունը տվյալ փաստաթղթին: Բանաձեւի ընդունման համար բավական է 210-215 ձայն: –0–

13 Октябрь 2000 - 12:05 AMT
ГОЛОСОВАНИЕ ПО “АРМЯНСКОЙ” РЕЗОЛЮЦИИ СОСТОИТСЯ 17-ГО ОКТЯБРЯ, ПОСТАНОВИЛ ПРАВОВОЙ КОМИТЕТ ПАЛАТЫ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ КОНГРЕССА США
13.10.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Правовой Комитет Палаты Представителей Конгресса США принял 12 октября решение о том, что голосование Палаты по “Армянской” Резолюции, содержащей призыв к президенту США квалифицировать как геноцид массовые истребления армян в Османской империи в 1915-1923 годах, состоится 17 октября.
В заявлении Правового Комитета, одобрившего накануне “Армянскую” Резолюцию, говорится, что “документ призывает президента США подтвердить, что внешняя политика Соединенных Штатов отражает понимание и чувствительность в отношении вопросов, касающихся прав человека и этнических чисток, и, в частности, Геноцида армян, как факта, документально зафиксированного в архивах США”.
Правовой Комитет утвердил 12 октября окончательную версию “Армянской” Резолюции, в результате чего в текст документа больше не может вносится каких-либо изменений или поправок. Во вторник, до голосования, состоятся часовые прения, в ходе которых Палата Представителей выразит свое отношение к окончательной версии Резолюции. После ее утверждения Палатой состоится еще одно часовое обсуждение, после чего “Армянская” Резолюция будет вынесена на голосование.
Решение о принятии “Армянской” Резолюции будет приниматься простым большинством голосов. Турецкая телекомпания NTV cообщает, что 141 конгрессмен выступает за принятие “Армянской” Резолюции, и еще 100 членов Палаты Представителей обещали свою поддержку данному документу. Как сообщили МЕДИАМАКС в Армянском Национальном Комитете Америки, для принятия Резолюции достаточно 210-215 голосов. –0–