10 Սեպտեմբեր 2011 - 11:56 AMT
Հայաստանի հավաքականի մարզիչը, սկսած ընտրական մրցաշարի առաջին խաղից, իր ֆուտբոլիստների առաջ դրել է կոնկրետ նպատակ` «հաղթել յուրաքանչյուր խաղում` միաժամանակ ցուցադրելով գեղեցիկ ֆուտբոլ» և խաղացողները մշտապես կյանքի են կոչել մարզչի առաջադրանքները: Դրա ապացույցն է նաև այն, որ B խմբում ամենադիտարժան ֆուտբոլը ցույց են տալիս հայ ֆուտբոլիստները: Դա նրանց հաջողվեց նույնիսկ Իռլանդիայի և Ռուսաստանի հետ խաղերում, երբ նրանք զիջեցին մրցակցին:
Հայաստանի հավաքականը 8 խաղից հետո ունի 14 միավոր և B խմբում խփեց ամենաշատ գոլերը` 17: Այս ցուցանիշներով Հայաստանի հավաքականը նույնպես սահմանել է անձնական ռեկորդ: Այս փուլի ավարտից առաջ և ֆուտբոլիստները, և ողջ հայ ժողովուրդը լիահույս են, որ Հայաստանի հավաքականն ի զորու է հաղթահարել ԵԱ խմբային արգելքը: Վարդան Մինասյանը և նրա ֆուտբոլիստները բոլորին նվիրեցին երազանք «EURO-2012» անունով:
Մեր հավաքականի մարզիչը, որը վերջին շաբաթվա ընթացքում իր հասցեին լսեց դրվատանքի բազմաթիվ խոսքեր արտասահմանցի գործընկերներից և ԶԼՄ-ներից, ընտրական փուլի ողջ ընթացքում առաջին անգամ հայտարարեց, որ իր թիմը տեսնում է EURO-2012-ում:
Թիմի ավագ Սարգիս Հովսեփյանը համարում է, որ խմբում պայքարը միայն սկսվում է, և նրանք կարող են պայքարել առաջին տեղի համար: Կիսապաշտպան Արթուր Եդիգարյանը վստահ է, որ երկու հաղթանակները բարձրացրեցին թիմային ոգին և տղաները միայն հաղթանակ են ակնկալում մակեդոնացիաների և իռլանդացիների հետ խաղերում: Հենրիխ Մխիթարյանը նշեց, որ խաղացողները մտադիր են օգտագործել իրենց շանսը և դրա համար գործադրել բոլոր ջանքերը:
Այժմ մեզ բոլորիս մնում է միայն սպասել մեկ ամիս և սրտատրոփ հետևել Հայաստանի հավաքականի խաղերին Մակեդոնիայի և Իռլանդիայի հետ, որոնցից հետո կորոշվի Եվրոպայի առաջնության ուղեգրերի ճակատագիրը:

За полтора года 37-летний главный тренер Вардан Минасян создал дружную и сплоченную команду, которая всегда, выходя на поле, показывает настоящую командную игру. У тренера, как футбольного специалиста чувствуется желание прогрессировать и вести за собой свою команду.
Наставник сборной Армении, начиная с первого матча отборочного цикла, перед своими футболистами ставил конкретную цель – “побеждать в каждой игре, при этом показывая красивый футбол”, и постепенно игроки воплотили в реальность задачу тренера. Тому подтверждение и то, что в группе В самый зрелищный футбол показывают армянские футболисты. Им это удавалось даже в матчах с Ирландией и с Россией, когда они уступили соперникам.
Сборная Армении после 8 сыгранных матчей в своем активе имеет 14 очков и в группе В забила больше всех голов – 17. По этим показателям сборная Армении тоже установила личный рекорд. И за две игры до завершения этого цикла и футболисты, и весь армянский народ полны уверенности и надежды, что сборной Армении по силам преодолеть групповой барьер чемпионата Европы. Вардан Минасян и его футболисты подарили всем мечту под названием “EURO-2012”
Тренер нашей сборной, который за последнюю неделю услышал немало похвалы в свой адрес от иностранных коллег и СМИ, впервые за весь отборочный цикл заявил, что видит свою команду в EURO-2012.
Капитан команды Саркис Овсепян считает, что борьба в группе только начинается, и им по силам даже бороться за первое место. Полузащитник Артур Едигарян уверен, что одержанные две победы подняли командный дух, и все ребята настроены только на победу в последних двух матчах с македонцами и ирландцами. Генрих Мхитарян подчеркнул, что игроки намерены использовать свой шанс и приложить для этого все усилия.
Теперь всем нам остается ждать чуть больше месяца и, скрестив пальцы, наблюдать за матчами сборной Армении с Македонией и Ирландией, после которых и определится судьба путевок на чемпионат Европы.