05.10.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Թուրքիայի վարչապետ Բյուլենթ Էջեւիթը մտադիր է իր ռուս պաշտոնակից Միխայիլ Կասյանովին խնդրել «օգտագործել Ռուսաստանի ազդեցությունը Հայաստանի նկատմամբ` հայոց ցեղասպանության ճանաչման արշավը դադարեցնելու նպատակով»:
Էջեւիթը մտադիր է հայտարարել այս մասին Ռուսաստանի վարչապետի` հոկտեմբերի վերջին Թուրքիա նախատեսված այցի ընթացքում:
Էջեւիթը հայտարարել է նաեւ, որ Անկարան դիտարկում է Հայաստանի պաշտոնական իշխանություններին որպես 1915 թվականի հայոց ցեղասպանության ճանաչման արշավի հիմնական նախաձեռնող: –0–

5 Октябрь 2000 - 11:36 AMT
ТУРЕЦКИЙ ПРЕМЬЕР БУДЕТ ПРОСИТЬ МИХАИЛА КАСЬЯНОВА “ИСПОЛЬЗОВАТЬ ВЛИЯНИЕ РОССИИ НА АРМЕНИЮ С ЦЕЛЬЮ ПРЕКРАЩЕНИЯ КАМПАНИИ ПО ПРИЗНАНИЮ ГЕНОЦИДА”
05.10.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Премьер-министр Турции Бюлент Эджевит намерен просить своего российского коллегу Михаила Касьянова “использовать влияние России на Армению с целью прекращения кампании по признанию геноцида”.
Согласно сообщению Анатолийского агентства новостей, Эджевит намерен заявить об этом Касьянову в ходе визита российского премьера, намеченного на конец октября.
Эджевит заявил также, что Анкара рассматривает именно официальные власти Армении в качестве инициатора кампании по признанию Геноцида армян 1915 года. –0–