Ձմեռային Օլիմպիական խաղերը Սոչիում նոր ռեկորդ են սահմանել ազգային հովանավորներից ստացած եկամուտներով` երկու և կես տարվա ընթացքում հավաքելով ավելի քան 1,2 միլիարդ դոլար:
Հովանավորներից ռեկորդային եկամուտների մասին 2014թ. Օլիմպիադայի կազմկոմիտեի ղեկավար Դմիտրի Չեռնիշենկոն հայտնել է Սոչիում կայացած տնտեսական ֆորումի ժամանակ:
Օլիմպիադա-2014-ի կազմակերպիչները արդեն 18 գործարք են կնքել ազգային հովանավորների հետ, հաղորդում է lenta.ru-ն:
Կոմիտեն պետք է ևս մեկ հովանավորչական գործարք կնքի մինչև տարվա վերջ: Հովանավորի անունն առայժմ գաղտնի է մնում: Հենց այդ համաձայնագիրն է Սոչիի Օլիմպիադային թույլ տվել գերազանցելու մարքեթինգային հավաքների ռեկորդը: Նախորդ ռեկորդը` 1,2 միլիարդ դոլար, սահմանել էին 2008թ. Պեկինի ամառային Օլիմպիադայի կազմակերպիչները:
Ազգային հովանավորներից հավաքները Օլիմպիադաների կազմկոմիտեների եկամուտի հիմնական աղբյուրն են: Համաշխարհային հովանավորները համաձայնագրեր են կնքում անմիջականորեն Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հետ: Բացի դրանից, ՄՕԿ-ը եկամուտ է ստանում հեռարձակման իրավունքներից: Տոմսերի վաճառքից ստացված գումարը հասնում է Օլիմպիադայի կազմակերպիչներին, սակայն, որպես կանոն, այդ գումարն առանձնապես մեծ չէ: Տոմսերի վաճառքից ստացված շահույթի ռեկորդը 2002 թվականին սահմանեցին Սոլթ-Լեյք-Սիթիում կայացած ձմեռային Օլիմպիական խաղերը` 154 միլիոն դոլար:

Зимние Олимпийские игры в Сочи побили рекорд по доходам от национальных спонсоров, собрав более 1,2 миллиарда долларов за два с половиной года.
О рекордных доходах от спонсоров руководитель оргкомитета Олимпиады 2014 Дмитрий Чернишенко заявил на экономическом форуме в Сочи.
У организаторов Олимпиады-2014 заключено уже 18 контрактов с национальными спонсорами, передает lenta.ru. Комитет должен заключить еще один спонсорский контракт до конца года. Имя спонсора пока остается в тайне. Именно это соглашение позволило сочинской Олимпиаде побить рекорд по маркетинговым сборам. Прошлый рекорд в 1,2 миллиарда долларов установили организаторы летней Олимпиады-2008 в Пекине.
Сборы от национальных спонсоров являются основным источником дохода оргкомитетов Олимпиад. Всемирные спонсоры подписывают соглашения непосредственно с Международным олимпийским комитетом. Кроме того, МОК получает доходы от прав на вещание. Деньги от продажи билетов поступают организаторам Олимпиады, но, как правило, эта сумма относительно невелика. Рекорд от продаж билетов на зимние игры установили в 2002 году в Солт-Лейк Сити – 154 миллиона долларов.