22 Սեպտեմբեր 2011 - 10:49 AMT
Սեպտեմբերի 22-ին Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը մեկնել է Թբիլիսի, որտեղից կմեկնի Բաքու՝ Աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու նպատակով: Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայում PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել են, որ Թբիլիսիում հայկական պատվիրակությանը կդիմավորի ադրբեջանական կողմի ազգային անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչը: Կազմակերպիչները խոստացել են, որ կապահովեն հայկական կողմի անվտանգությունը, ինչպես դա արվեց բռնցքամարտի աշխարհի պատանեկան առաջնության ժամանակ: «Մեր ֆեդերացիան Ադրբեջանի սպորտի նախարարությունից պաշտոնական նամակ է ստացել հայ մարզիկների անվտանգությունն ապահովելու մասին: Դեռ պարզ չէ, որտեղ նրանք կիջևանեն, սակայն, հավանաբար, դա առանձին տարածք կլինի»,-ասել է ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Լյովա Հովհաննիսյանը:
Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում է Հայաստանի բռնցքամարտի առաջին փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը, Բաքու են մեկնել նաև սպորտի ու երիտասարդության նախարարի խորհրդական Հովսեփ Սահակյանը, գլխավոր մարզիչ Ռաֆայել Մեհրաբյանը, մարզիչներ Կարեն Աղամալյանն ու Մեխակ Ղազարյանը, մասաժիստ Հարության Պռազյանը:
Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդես կգան Հովհաննես Դանիելյանը (49կգ ք/կ), Հովհաննես Բոչկովը (56 կգ ք/կ), Վլադիմիր Սարուխանյանը (60կգ ք/կ), Հրաչիկ Ջավախյանը (64 կգ ք/կ), Սամվել Մաթևոսյանը (69կգ ք/կ), Անդրանիկ Հակոբյանը (75 կգ ք/կ), Արթուր Խաչատրյանը (81կգ ք/կ) և Արմեն Սիմոնյանը (+91 կգ ք/կ):
Աշխարհի առաջնությունը մեկնարկում է սեպտեմբերի 22-ին և կավարտվի հոկտեմբերի 10-ին, այն վարկանիշային կլինի: Օլիմպիական ուղեգրեր կարող են նվաճել 1-8 տեղերը զբաղեցրած բռնցքամարտիկները:

22 сентября сборная Армении по боксу отправилась в Тбилиси, откуда и полетит в Баку на Чемпионат мира. В Федерации бокса Армении корреспонденту PanARMENIAN.Net сказали, что в Тбилиси армянскую делегацию встретит представитель служб безопасности с азербайджанской стороны. Организаторы пообещали, что обеспечат безопасность армянской стороны, как это сделали во время юношеского чемпионата мира по боксу. “Наша федерация официально получила от министерства спорта Азербайджана письмо об обеспечении безопасности армянских спортсменов. Пока не ясно, где они остановятся, но, по всей вероятности, это будет отдельное помещение”, – сказал генеральный секретарь федерации Лева Оганнисян.
Армянскую делегацию возглавляет первый вице-президент Федерации бокса Армении Дереник Габриелян, в Баку отправились также советник министра спорта и по вопросам молодежи Овсеп Саакян, главный тренер Рафаель Меграбян, тренеры Карен Агамалян и Мехак Казарян и массажист Арутюн Празян.
В составе сборной Армении выступят Оганнес Даниелян (в/к 49), Оганнес Бочков (в/к 56), Владимир Саруханян (в/к 60), Грачик Джавахян (в/к 64), Самвел Матевосян (в/к 69), Андраник Акопян (в/к 75), Артур Хачатрян (в/к 81) и Армен Симонян (в/к +91).
Чемпионат мира стартует 22 сентября и завершится 10 октября, он будет рейтинговым. Олимпийские путевки смогут завоевать боксеры, занявшие 1-8 места.