25 Սեպտեմբեր 2000 - 16:58 AMT
ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐ. «ԱՄՆ ԿՈՆԳՐԵՍԻ ԿՈՂՄԻՑ 1915թ. ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՃԱՆԱՉՈՒՄԸ ՎՆԱՍ ԿՀԱՍՑՆԻ ԱՄԲՈՂՋ ԱՐԵՎՄՈԻՏՔԻ ՀԵՏ ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ»
«1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչ անող բանաձեւը օգտագործվում է որպես քաղաքական նյութ` նոյեմբերին կայանալիք նախագահական եւ Կոնգրեսի ընտրություններին ԱՄՆ-ում բնակվող հայերի ձայները ստանալու համար»:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի արդարադատության նախարար Հիքմետ Սամի Թուրքը Ստամբուլում կայացած մամլո-ասուլիսին:
«Օրենսդրական մարմինները չեն կարող պատմական իրադարձություններին վերաբերող որոշումներ ընդունել: Այդ բանաձեւում տեղ գտած հայտարարությունները կանխակալ են եւ սուբյեկտիվ: Պատմաբանները չեն աջակցում այդ պահանջներին: Այդ իսկ պատճառով, Թուրքիան պետք է բացի իր արխիվները պատմաբանների առջեւ` դրանք ուսումնասիրելու համար», – ասել է նախարարը:
Սամի Թուրքը նաեւ հայտարարել է, որ եթե ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը ընդունի բանաձեւը, Հայաստանը կպահանջի 1,5 միլլիոն սպանված հայերի դիմաց կոնտրիբուցիա եւ 2500 տարի ընթացքում հայերին պատկանող հողերի վերադարձում: Սակայն, նախարարի խոսքերով, Թուրքիան չի բավարարի այդ պահանջներից ոչ մեկը:
«Քանի դեռ այս հարցի վերաբերյալ գոյություն ունի նման մոտեցում, Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ չի կարող լինել բարիդրացիական հարաբերություններ: Եթե ԱՄՆ ճանաչի ցեղասպանությունը, դա կվնասի Թուրքիայի եւ Ամերիկայի հարաբերություններին: Բանաձեւը կվնասի նաեւ Թուրքիայի հարաբերություններին ՆԱՏՕ-ի եւ ամբողջ Արեւմուտքի հետ: Մենք հույս ունենք, որ ԱՄՆ-ը ճիշտ որոշում կկայացնի: Հակառակ դեպքում, Թուրքիան կձեռնարկի համապատասխան միջոցներ»,- հայտարարել է Թուրքիայի արդարադատության նախարարը:

25 Сентябрь 2000 - 16:58 AMT
МИНИСТР ПРАВОСУДИЯ ТУРЦИИ: “ПРИЗНАНИЕ ГЕНОЦИДА АРМЯН КОНГРЕССОМ США НАНЕСЕТ УЩЕРБ ОТНОШЕНИЯМ ТУРЦИИ СО ВСЕМ ЗАПАДНЫМ МИРОМ”
23.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. ” Резолюция, призывающая признать Геноцид армян 1915 года используется в качестве политического материала для обеспечения большего количества голосов со стороны армян, проживающих в США в ходе предстоящих в ноябре президентских выборов и выборов в Конгресс”.
Как сообщает МЕДИАМАКС, об этом заявил министр правосудия Турции Хикмет Сами Турк, выступая на пресс-конференции в Стамбуле.
“Законодательные органы не могут принимать решения, связанные с историческими событиями. Заявления, сделанные в этой резолюции, предвзяты и субъективны. Историки не поддерживают этих требований. Поэтому Турция должна открыть свои архивы перед историками для их изучения”, сказал министр.
Сами Турк заявил также, что вполне возможно, что в случае принятия резолюции Конгрессом США Армения потребует контрибуцию за 1,5 миллиона убитых армян и земли, которые принадлежали им на протяжении 2500 лет. Однако, по словам министра, Турция не выполнит ни одно из этих требований.
“Пока существует подобное отношение к этому вопросу, между Турцией и Арменией не может быть добрососедских отношений. Если США признают геноцид, это повредит дружественным отношениям между Америкой и Турцией. Резолюция нанесет ущерб не только отношениям между Турцией и США, но и отношениям с НАТО и всем Западным миром. Поэтому, мы надеемся, что США примут правильное решение. Иначе Турция примет необходимые меры”,- заявил министр правосудия Турции.-0-