Կիրակի օրը, Թուրքիայի հարավում գտնվող հին հայկական Ադանա քաղաքում ցուցարարները այրել են Հայաստանի դրոշը, ինչպես նաեւ ամերիկյան ապրաքներ, այդպիսով բողոք հայտնելով ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից 1915 թ Հայոց ցեղասպանության հնարավոր ճանաչման դեմ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, 16 ոչ կառավարական կազմակերպությունների կողմից կազմակերպած ցույցը անց է կացվել ԱՄՆ հյուպատոսարանի առջեւ: Հիշեցնենք, որ լարվածությունը Անկարայի եւ Վաշինգտոնի միջեւ առաջացել է այն ժամանակ, երբ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի ենթակոմիտեն հաստատել է 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի նախագիծը:
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք պատմությունը խեղաթյուրող որոշումը»,- հայտարարել է ցուցարարների ղեկավարը: Նա կոչ է արել Թուրքիայի ժողովրդին բոյկոտի ենթարկել ամերիկյան արտադրանքը այն դեպքում, եթե ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հաստատի բանաձեւը:
Թուրքիան նախազգուշացրել է ԱՄՆ-ին, որ բանաձեւի ընդունումը վնաս կհասցնի երկու երկրների բարեկամական հարաբերություններին եւ հետագայում կսրի Երեւանի եւ Անկարայի առանց այդ էլ սառը հարաբերությունները:

23.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. В воскресенье в городе Адана, расположенном в южной части Турции, демонстранты сожгли флаг Армении, а также товары американского производства в знак протеста против возможного признания Геноцида армян 1915 года Конгрессом США.
Как сообщает МЕДИАМАКС, демонстрация, организованная 16 неправительственными организациями, проходила перед консульством США. Напомним, что напряжение между Анкарой и Вашингтоном возникло после того, как подкомитет Палаты Представителей Конгресса утвердил проект резолюции, признающей геноцид армян 1915 года.
“Мы строго осуждаем решение подкомитета, которое искажает историю”, – заявил лидер демонстрантов. Он призвал народ Турции бойкотировать американскую продукцию в случае, если Палата Представителей утвердит проект данной резолюции.
Турция предупредила США о том, что принятие резолюции нанесет серьезный ущерб дружественным связям между двумя странами и в дальнейшем обострит и без того прохладные отношения между Анкарой и Ереваном. -0-