25 Սեպտեմբեր 2000 - 15:47 AMT
«Հայոց ցեղասպանությունը ամբողջ պատմության ընթացքում մարդկության դեմ կատարված այն եզակի հանցագործություններից է, որը անպատիժ է մնացել: Մենք խնդրում ենք ձեզ լայն հռչակում տալ ցեղասպանության փաստին եւ ընդունել այդ պատմական բանաձեւը», – ասվում է Հյուսիսային Ամերիկայի Քուրդստանի Ազգային Կոնգրեսի տարածած հայտարարությունում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Քուրդստանի Կոնգրեսը կոչ է արել բոլոր քուրդերին, մարդու իրավունքները պաշտպանող բոլոր կազմակերպություններին եւ բոլոր նրանց, ով հավատում է արդարության եւ մարդասիրության սկզբունքներին, լայն հռչակում տալ 1915թ. Հայոց ցեղասպանության փաստին` ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից 1915թ. ավելի քան 1,5 միլլիոն հայերի ցեղասպանությունը պաշտոնական ճանաչմանը կոչ անող բանաձեւի ընդունման արագացման նպատակով:

23.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. “Геноцид армян является одним из редчайших преступлений против человечества на протяжении всей ее истории, которое осталось безнаказанным. Мы просим вас сделать факт геноцида достоянием широкой общественности и принять эту историческую резолюцию, дабы восторжествовала справедливость”, – говорится в заявлении Национального Конгресса Курдистана в Северной Америке.
Как сообщает МЕДИАМАКС, Конгресс Курдистана в Северной Америке призвал всех курдов, все организации по правам человека, всех тех, кто верит в принципы справедливости и гуманности, сделать все возможное для того, чтобы факт геноцида армян 1915 года стал достоянием более широких слоев общественности с целью ускорения процесса принятия Конгрессом США резолюции, официально признающей Геноцид более 1,5 миллиона армян. -0-