15.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը բարոյական խնդիր է, եւ մենք պետք է ճիշտ դիրքորոշում ունենանք այս հարցում»: Այս մասին ասվում է Կալիֆորնիա նահանգի կոնգրեսական Ջեյմս Ռոգանի ելույթի տեքստում, որով նա պետք է հանդես գար սեպտեմբերի 14-ին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեում:
Ռոգանը Կոնգրեսի 398 Բանաձեւի համահեղինակներից մեկն է: Բանաձեւը կոչ է անում ԱՄՆ-ին պաշտոնապես ճանաչել 1915-ի Հայոց ցեղասպանությունը:
Ռոգանը հիշեցրել է, որ Երկրորդ Համաշխարհային Պատերազմի ժամանակ հրեաների Հոլոկոստը պլանավորելով, Հիտլերը ասել էր. «Այսօր ո՞վ է հիշում հայերին»: Նրա խոսքերով, նույն հարցը այսօր կարելի է հղել ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչներին:
«Տվյալ բանաձեւը ուղղված չէ որեւէ ազգի դեմ, եւ չի հետապնդում ԱՄՆ-ի մի դաշնակցին մյուսի դեմ լարելու նպատակը: Այն պարզապես կոչ է անում մեր կառավարությանը ճանաչել, որ 1915-ից 1923 թթ-ը 1,5 միլիոն հայեր սպանվել եւ արտաքսվել են»:
Ջեյմս Ռոգանը հատուկ նշել է, որ տվյալ Բանաձեւի ճանաչման կողմ են հադես գալիս ոչ միայն Կոնգրեսի այսպես կոչված Հայկական Խմբի անդամները: «Այս տարի կայացած Հոլոկոստին նվիրված գիտաժողովում նրա մասնակիցները հրապարակավ դիմեցին Արեւմուտքի երկրներին` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ դատապարտլու կոչով»,- ասել է կոնգրեսականը: –0–

15 Сентябрь 2000 - 14:32 AMT
РЕЗОЛЮЦИЯ О ПРИЗНАНИИ ГЕНОЦИДА АРМЯН НЕ НАПРАВЛЕНА ПРОТИВ КАКОЙ-ЛИБО НАЦИИ, ЗАЯВИЛ КОНГРЕССМЕН ДЖЕЙМС РОГАН
15.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. “Признание Геноцида армян – это моральный вопрос, и мы должны занять правильную позицию”. Об этом говорится в тексте выступления конгрессмена от штата Калифорния Джеймса Рогана, с котороым он должен был выступить в комитете по международным отношениям Конгресса США 14 сентября.
Роган является соавтором Резолюции 398 Конгресса, которая призывает США официально признать Геноцид армян 1915 года. Роган напомнил, что запланировав Холокост евреев во время Второй Мировой Войны, Гитлер сказал: “Кто сегодня помнит армян?”. По его словам, тот же вопрос сегодня можно задать представителям Государственного Департамента США.
“Данная резолюция не направлена против какой-либо нации, и не преследует цели настраивать одних союзников США против других. Она просто призывает наше правительство признать, что 1,5 миллиона армян с 1915 по 1923 года были убиты и депортированы.”
Джеймс Роган особо отметил, что за принятие данной Резолюции выступают не только члены так называемой Армянской Группы Конгресса. “В ходе конференции по Холокосту, состовяшейся в этом году, ее участники публично обратились к странам Запада с призывом признать и осудить Геноцид Армян”, – сказал конгрессмен. –0–