Ադրբեջանի շախմատի ֆեդերացիան մտադիր է հայտ ներկայացնել 2012թ. Ադրբեջանում շախմատի աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի հավակնորդների մրցաշար անցկացնելու վերաբերյալ:
Այդ հարցը քննարկվել է ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովի հետ նրա վերջրես Բաքու կատարած այցի ժամանակ, այդ մասին հայտնել է Ադրբեջանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Մահիր Մամեդովը:
«Եթե մրցաշարին մասնակցի հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը, նրան պետական մակարդակով կտրամադրվեն անվտանգության երաշխիքներ»,-Մամեդովին է մեջբերում navigator.az-ը:
2011թ. ադրբեջանական կողմը ևս մտադիր էր մրցաշարն իր մոտ անցկացնել, սակայն Արոնյանը հրաժարվեց Բաքվում խաղալ և մրցաշարը տեղափոխվեց Կազան:

4 Октябрь 2011 - 08:02 AMT
Азербайджанская шахматная Федерация намерена подать заявку на проведение турнира претендентов за звание чемпиона мира, который пройдет в 2012 году.
Этот вопрос обсуждался с президентом ФИДЕ Кирсаном Илюмжиновым во время его недавнего визита в Баку, об этом сообщил вице-президент Федерации шахмат Азербайджана Махир Мамедов.
“Если в турнире примет участие армянский гроссмейстер Левон Аронян, то ему на государственном уровне будут предоставлены все гарантии безопасности”,- слова Мамедова передает navigator.az.
В 2011 году тоже азербайджанская сторона хотела провести турнир у себя, но Аронян отказался сыграть в Баку, и тогда турнир был перенесен в Казань.