13.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ. ԱՄՆ-ի թուրքական լոբիստական կազմակերպությունները սկսել են ԱՄն Կոնգրեսի կողմից 1915 թ-ի Հայոց ցեղասպանության հնարավոր ճանաչման դեմ հակազդեցության կենտրոնացված մի արշավ:
Թուրք-Ամերիկյան Ասոցիացիայի Վեհաժողովը եւ Ամերիկա-Թուրքական ասոցիացիաների Միությունը կոչ են արել ԱՄՆ-ի տարածքում գտնվող բոլոր թուրքերին, ինչպես նաեւ թուրքական ծագում ունեցող ամերիկացիներին էլեկտրոնային փոստի եւ ֆակսի միջոցով հաղորդագրություններ ուղղարկել իրենց նահանգները ներկայացնող կոնգրեսականներին, կոչ անելով նրանց «Հայկական օրինագծի» դեմ քվեարկել:
Կոնգրեսականներին հորդորում են նաեւ հայտարարել, որ պատմությունը պետք է քննեն անկախ պատմաբանները, իսկ «Թուրքիան չպետք է ԱՄՆ-ի ներքին քաղաքականության զոհը դառնա»: –0–

13 Сентябрь 2000 - 15:09 AMT
ТУРЕЦКОЕ ЛОББИ В США НАЧАЛО МАССИРОВАННУЮ КАМПАНИЮ ПО ПРОТИВОДЕЙСТВИЮ ВОЗМОЖНОМУ ПРИЗНАНИЮ ГЕНОЦИДА АРМЯН КОНГРЕССОМ США
13.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Турецие лоббистские организации США начали массированную кампанию по противодействию возможному признанию Геноцида армян 1915 года в Конгрессе США.
Как сообщает газета Turkish Daily News, Ассамблея Турецко-Американских Ассоциаций и Федерация Американо-Турецких ассоциаций призвали всех турков, находящихся на территории США, а также американцев турецкого происхождения посылать сообщения по почте, электронной почте и факсу конгрессменам от своих штатов, призывая их голосовать против “Армянского законопроекта”.
Конгрессменов также призывают заявить, что историю должны расследовать независимые историки, а “Турция не должа становиться жертвой внутренней политики США”. –0–