6 Հոկտեմբեր 2011 - 14:06 AMT
Ֆրանսիայի նախագահի հետ միասին Հայաստան է ժամանել նաև հայազգի ֆուտբոլիստ, Ֆրանսիայի հավաքականի կազմում աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Յուրի Ջորկայեֆը: «Զվարթնոցի» միջազգային օդանավակայանում պատվիրակությանը դիմավորել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ֆուտբոլիստը Հայաստանում է արդեն չորրորդ անգամ: «Ես շատ ուրախ եմ, որ հերթական անգամ Հայաստանում եմ: Ես անմիջապես ընդունեցի Սարկոզիի` Հայաստանում նրան ուղեկցելու առաջարկը»,- ասել է Հայաստանի պատվավոր քաղաքացին:
Խոսելով Սարկոզիի այցի մասին Երևան` Ջորկայեֆը հույս է հայտնել, որ այն դրական ազդեցություն կունենա երկու երկրների հարաբերությունների վրա: «Այս այցը բարեկամական նշան է»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է հոկտեմբերի 7-ին Հայաստանի և Մակեդոնիայի հավաքականների միջև հանդիպմանը, Յուրի Ջորկայեֆը հուս է հայտնել, որ Հայաստանի հավաքականը հաղթանակ կտանի:

Вместе с президентом Франции Николя Саркози в Армению 6 октября прибыл также армянский футболист, чемпион мира и Европы в составе сборной Франции Юрий Джоркаефф. В международном аэропорту “Звартноц” делегацию встретил президент Армении Серж Саргсян.
Футболист в Армении уже в четвертый раз. “Я очень рад, что в очередной раз в Армении. Я сразу же принял предложение Саркози сопровождать его в Армению”, – сказал почетный гражданин Армении.
Говоря о визите Саркози в Ереван, Джоркаефф выразил надежду, что он положительно повлияет на отношения двух стран. “Этот визит – дружеский знак”, – сказал он.
Что касается матча между сборными Армении и Македонии 7 октября, Юрий Джоркаефф сказал, что надеется, что армянская сборная одержит победу.