Հայաստանի հավաքականին Եվրո-2012 եզրափակիչ դուրս գալուց ընդամենը երկու խաղ է բաժանում: Հայկական թիմը հոկտեմբերի 7-ին ու 11-ին երկու ծանր հանդիպում ունի Մակեդոնիայի ու Իռլանդիայի հետ:
Անշուշտ, ավելորդ է հիշեցնելը, թե որքան կարևոր է Մակեդոնիայի հետ խաղը: Միավորների ցանկացած կորուստ կնշանակի հրաժեշտ տալ Հին աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու վերջին հույսին: Ահա թե ինչու Հայաստանի հավաքականին հաղթանակ է պետք ամեն գնով, միայն այդ դեպքում հայկական թիմի 12 ամսվա ուղին ընտրական փուլում զուր չի լինի: Մակեդոնիան կորցնելու բան չունի, ֆուտբոլիստներն այդ ընտրական փուլում վաստակեցին ընդամենը 7 միավոր, սակայն նոր մարզչի հետ կաշխատեն ամեն ինչ անել հաղթանակի համար:
Հոկտեմբերի 7-ին հանրապետական մարզադաշտում մենք կտեսնենք հաղթանակ փափագող երկու թիմ՝ հավակնոտ ու նպատակսլաց Վարդան Մինասյանի թիմին ու Ջոն Տոշակի ֆուտբոլիստներին, որոնք ցանկանում են իրենք իրենց ապացուցել, որ կարող են ավելիին հասնել:
Ցավոք, Հայաստանը այնքան էլ տպավորիչ վիճակագրություն չունի Մակեդոնիայի հետ խաղերում: Եվրոպայի և աշխարահի առաջնությունների ընտրական փուլում թիմերը հանդիպել են 4 անգամ, երկու անգամ հաղթանակ են տարել մակեդոնացիները, մեկ անգամ՝ հայերը, իսկ երկու անգամ գրանցվել է նույնանման ոչ ոքի՝ 2:2: Եվրո 2012 ընտրական փուլի 2010թ. սեպտեմբերի 7-ի խաղում կարծես ամեն ինչ լավ էր դասավորվում հայ ֆուտբոլիստների համար Սկոպյեում: Նրանք գոլ խփելու շատ հնարավորութուններ ունեին, և նրանք առաջիններն աչքի ընկան, սակայն մեկ րոպե անց հաշիվը հավասարվեց, հետո, լրացուցիչ րոպեին Էդգար Մանուչարյանը առաջ տարավ Հայաստանի հավաքականին: Սակայն,հաղթանակ տանել Հայաստանին չհաջողվեց, իր դերն ունեցավ նաև մրցավարը, որը խաղի տևողությունը հասցրեց 96 րոպեի: Մակեդոնացիներն իրացրեցին 11-մետրանոցը և երկու միավոր խլեցին Հայաստանից, որոնք մեր հավաքականին շատ էին պետք:
Սակայն, ոչ վիճակագրությունը, ոչ մրցակիցնեի ձգտումներն ու ցանկությունները չեն հետաքրքրում հայ ֆուտբոլիստներին: Վերջին գեղեցիկ և վստահ հաղթանակներն Անդորրայի ու Սլովակիայի սեփական ուժերի հանդեպ հավատ ներշնչեցին Հայաստանի հավաքականին: Ֆուտբոլիստները խոստացել են իրենց երկրպագուներին, որ մինչև վերջ կպայքարեն Եվրո-2012 ուղեգրի համար:
Իսկ հոկտեմբերի 11-ին բոլոր նրանց հայացքները, ում սիրտը բաբախում է Հայաստանի հավաքականի համար, գամված կլինեն Զմրուխտե կղզուն, ինչպես անվանում են Իռլանդիան: Հենց այնտեղ, B խմբում տեղի կունենա Վարդան Մինասյանի թիմի վերջին հանդիպումը, որը պատասխան կտա այն հարցին, թե կմեկնի Հայաստանի հավաքականը Ուկրաինա և Լեհաստան, թե ոչ:–ԿԱ—

Сборную Армении от выхода в финальную стадии EURO-2012 разделяют всего две игры. Армянской команде 7 и 11 октября предстоят два тяжелых матча с Македонией и Ирландией.
Конечно, излишне напоминать, насколько важен матч Армении с Македонией. Любая потеря очков грозит прощанием с последними надеждами на участие в чемпионате “старого света”. Вот почему для сборной Армении в этой игре “кровь из носа” необходима лишь одна победа, только в этом случае 12-месячный путь армянской команды в отборочном цикле не пройдет зря. Македонии же нечего терять, футболисты в этом отборочном этапе заработали всего 7 очков, но при новом тренере постараются сделать все ради победы.
7 октября на республиканском стадионе мы увидим две жаждущие победы команды – это амбициозная и целеустремленная дружина Вардана Минасяна и футболисты Джона Тошака, которые хотят доказать самим себе, что они могут добиться большего.
К сожалению, у Армении не очень впечатляющая статистика в играх с Македонией. Команды в отборочных циклах чемпионатов Европы и мира встречались 5 раз, дважды победу праздновали македонцы, один раз – армяне, а дважды был зафиксирован одинаковый же ничейный счет – 2:2. В отборочном цикле чемпионата Европы 2012 года 7 сентября 2010 года в Скопье на стадионе “Филипп 2” , казалось, для армянских футболистов все складывалось хорошо. У них было много возможностей забить, и они отличились первыми, но через минуту счет стал равным, затем, на добавленной минуте матча, Армению вывел вперед Эдгар Манучарян. Но одержать победу Армении не удалось, постарался и арбитр матча, дотянувший игру до 96 минуты. Македонцы реализовали пенальти и отобрали у Армении два очка, которые так бы сейчас помогли нашей сборной.
Но ни статистика, ни стремления и желания соперников не интересуют армянских футболистов. Последние красивые и уверенные победы над Андоррой и Словакией в гостях придали сборной Армении веру в собственные силы. Футболисты пообещали своим болельщикам стараться до последнего и бороться за путевку EURO-2012.
А 11 октября взгляды всех, чье сердце бьется за сборную Армении, будут прикованы к Изумрудному острову, как называют Ирландию. Именно там, в группе В состоится последняя остановка команды Вардана Минасяна, которая и даст ответ на вопрос, поедет ли сборная Армении в Украину и Польшу или нет.