11 Հոկտեմբեր 2011 - 19:53 AMT
Եվրոպայի 2012 թվականի ֆուտբոլի առաջնության նախընտրական փուլի Իռլանդիայի հավաքականի հետ վճռորոշ հանդիպման երկրորդ խաղակես Հայաստանի հավաքկանը դուրս եկավ տասը հոգով՝ զիջելով մրցակցին 1:0: Վարդան Մինասյանի սաների համար առաջին խաղակեսը բավական դրամատիկ էր անցել. հեռացվել էր Ռոման Բերեզովսկին, իսկ Վալերի Ալեքսանյանը գրավել էր սեփական թիմի դարպասը:
Իռալնդիան, իրեն ավելի վստահ զգալով, սկսեց համարձակ խաղալ և գրոհել: Հայ ֆուտբոլիստների գործողություններում առաջին րոպեներին զգացվում էր լարվածություն և անկազմակերպվածություն:
Իռալնդացիները կրկնապատկեցին հաշիվը 59-րդ րոպեին, գոլի հեղինակ դարձավ Ռիչարդ Դինը: 3 րոպե անց Հենրիխ Մխիթարյանը Հայաստանին հույս ներշնչեց՝ Յուրա Մովսիսյանի փոխանցումից հետո գնդակը ուղարկելով Շեյ Գիվենի դարպասը: Վարդան Մինասյանը Գևորգ Ղազարյանի փոխարեն դաշտ դուրս բերեց Արթուր Սարկիսովին, ով վերջին խաղերին գոլերի հեղինակ էր դարձել: Հայաստանի հավաքականի ղեկավարը, գիտակցելով, որ կորցնելու բան չկա, հիմնական շեշտը դրեց հարձակման վրա: Մանուչարյան-Մովսիսյան-Սարկիսով-Մխիթարյան քառյակը կարողացավ մի քանի լավ գրոհ կազմակերպել:
Մնացած ժամանակում Իռալնդիան միայն պաշտպանվում էր կամ ժամանակ էր ձգում: 81-րդ րոպեին 10 հոգով մնացին նաև իռլանդացիք. երկրորդ դեղին քարտը ստացավ Քևին Դոյլը և հեռացվեց: Սակայն անգամ այդ պարագայում Հայաստանի հավաքականի ջանքերը գոլով չավարտվեցին: Իռլանդիան հաղթանակ տոնեց 2:1 հաշվով:
Սակայն մենք պետք է արժանին տանք հայ ֆուտբոլիստներին, ովքեր ոչ մի վայրկյան կասկածի տեղիք չէին թողնում իրենց հաղթանակելու ցանկության վրա, իսկ իռլանդացիները, չնայած քանակային առավելությանը, այդքան էլ համոզիչ չէին: Իռլանդիայի հավաքկանը 21 միավորով երկրորդ տեղը գրավեց B խմբում, Ռուսաստանը, որ 6:0 հաշվով ջախջախիչ հաղթանակ տարավ Անդորայի նկատմամբ, 23 միավորով գրավեց առաջին տեղը: Հայաստանը 17 միավորով ավարտեց իր ելույթը երրորդ տեղում, առաջին անգամ հավաքականի պատմության մեջ զբաղեցնելով նման բարձր տեղ:

Во втором тайме решающей встречи отборочного этапа чемпионата Европы 2012 года со сборной Ирландии Армения на поле вышла вдесятером, уступая сопернику со счетом 1:0. Первый тайм получился драматичным для подопечных Вардана Минасяна, в середине тайма был удален Роман Березовский, а Валерий Алексанян отправил мяч в собственные ворота.
Ирландия, почувствовав уверенность, стала играть первым номером и атаковать. В действиях армянских футболистов начала появляться напряжение и несогласованность.
Ирландцы удвоили счет на 59 минуте, гол забил Ричард Данн. 3 минуты спустя Генрих Мхитарян вернул Армении надежду, после передачи Юры Мовсисяна отправив мяч в ворота Шейа Гивена. Вардан Минасян вместо Геворга Казаряна выпустил на поле Артура Саркисова, который на последних минутах игр со Словакией и Македонией забил голы. Наставник Армении, понимая, что нечего больше терять, сделал ставку на нападение. Четверка Манучарян- Мовсисян- Саркисов- Мхитарян смогла провести несколько хороших атак.
Все оставшееся время сборная Ирландии только защищалась и тянула время. На 81 минуте в меньшинстве осталась и Ирландия, вторую желтую карточку получил Кевин Дойл. Но и после этого все старания сборной Армении не закончились голом. Ирландия одержала победу со счетом 2:1.
Однако надо отдать должное армянским футболистам, которые ни на минуту не дали усомниться в своем желании победить, а ирландцы, несмотря на численное преимущество, выглядели не настолько убедительными.
Сборная Ирландии набрала 21 очко и заняла второе место в группе В, Россия, которая со счетом 6:0 разгромила Андорру, с 23 очками завершила выступление на первом месте. Армения с 17 очками завершила выступление на 3 месте, впервые за свою историю заняв такую высокую позицию в отборочных группах.