Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը երևանյան ժամանակով առավոտյան 9-ին վայրէջք է կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում: Նախօրեի երեկոյան հայ ֆուտբոլիստները Դուբլինի «Ավիվա» մարզադաշտում անցկացրեցին Եվրոպայի 2012թ. առաջնության ընտրական մրցաշարի վերջին հանդիպումը: Արտագնա խաղում Հայաստանը 2:1 հաշվով զիջեց Իռլանդիային և խմբում ավարտեց իր ելույթը 3-րդ տեղում: 26-րդ րոպեից հայերը խաղում էին տաս հոգով` առանց Բերեզովսկու, որին Գոնսալեզը հեռացրեց` գտնելով, թե վերջինս ձեռքով է խաղացել տուգանային դաշտից դուրս: Հայրենիքում ֆուտբոլիստներին դիմավորեցին որպես իսկական հերոսների, մի քանի տասնյակ երկրպագուներ եկել էին սատարելու մեր հավաքականին և գովասանքի խոսքեր ասելու:
Չնայած, որ Հայաստանը չանցավ EURO-2012 եզրափակիչ մրցաշար, B խմբում նա ամենավառ և դինամիկ խաղը ցուցադրեց և իրացրեց ամենից շատ գոլերը` 22:
Վարդան Մինասյանն ու նրա սաները 12 ամսվա ընթացքում ապացուցեցին հայկական ֆուտբոլի ուժն ու հզորությունը և դրա պայծառ ապագայի հույս տվեցին:

Сборная Армении по футболу в 9 часов утра по ереванскому времени приземлилась в аэропорту “Звартноц”. Накануне вечером армянские футболисты на дублинском стадионе “Авива” провели последний матч отборочного этапа чемпионата Европы 2012 года. В гостевом матче Армения со счетом 2:1 уступила Ирландии и в группе завершила выступление на 3 место. С 26 минуты армяне играли матч вдесятером, без Березовского, которого удалил судья, за якобы игру рукой вне штрафной площадки.
На родине футболистов встретили как настоящих героев, несколько десятков болельщиков пришли поддержать свою сборную и сказать слова поддержки и похвалы.
Несмотря на то, что Армения не пробилась на EURO-2012, в группе В показала самую красочную и динамичную игру и забила больше всех голов – 22.
Вардан Минасян и его ребята за 12 месяцев доказали силу и мощь армянского футбола и дали надежду на ее светлое будущее.