13 Հոկտեմբեր 2011 - 08:32 AMT
Ինչպես հայտնում է BBC-ին, կան փաստեր, որոնք վկայում են, որ Ադրբեջանը գաղտնի կերպով «միլիոնավոր դոլարներ» է վճարել բռնցքամարտի World Series Boxing (WSB) միջազգային կազմակերպությանն այն երաշխիքների դիմաց, որ ադրբեջանցի բռնցքամարտիկները երկու ոսկե մեդալ «կնվաճեն» 2012թ. Լոնդոնի օլիմպիադայում:
Ասվում է, որ փաստաթղթերը փոխանցվել են AIBA պաշտոնական ներկայացուցիչ Թոմ Վիգետսին: Ապացույցների թվում շրջանառվում է նաև նամակագրությունը Ադրբեջանի պաշտոնյաների հետ և նույնսիկ գումարի փոխանցման մասին պայմանագրի նախագիծը:
Ավելի վաղ, հղում անելով գաղտնի իրազեկողների վրա, BBC-ին հայտնել էր, որ Ադրբեջանը 9 մլն դոլար է վճարել World Series Boxing բյուջե, որը վերջերս է ստեղծվել AIBA կազմում, առաջիկա Լոնդոնի օլիմպիադայում երկու ոսկե մեդալ «ստանալու» երաշխիքների դիմաց: AIBA-ն խոստովանել է, որ իրոք 9 մլն դոլար է ստացել Ադրբեջանից, սակայն պնդումներն այն մասին, թե ոսկե մեդալները գնվել են «անհեթեթ են ու միանգամայն սխալ»:

Как сообщает BBC, есть факты, свидетельствующие, что Азербайджан тайно уплатил "миллионы долларов" боксерской международной организации World Series Boxing (WSB) в обмен на гарантии, что азербайджанские боксеры завоюют две золотые медали на Олимпиаде-2012 в Лондоне.
Сообщается, что документы были переданы официальному представителю AIBA Тому Вигетсу. В числе доказательств, помимо прочего, фигурируют переписка с официальными лицами Азербайджана и даже проект договора о передаче названной суммы.
Ранее, BBC со ссылкой на тайных информаторов сообщил, что Азербайджан внес 9 миллионов долларов в бюджет World Series Boxing, недавно созданной в рамках АИБА лиги по соревнованиям среди боксеров-любителей по правилам приближенным к профессиональному боксу, в обмен на гарантию получения двух золотых медалей на предстоящих в 2012 году Олимпийских Играх в Лондоне. АИБА признала, что 9 миллионов действительно были получены от Азербайджана, однако утверждения о покупке золотых медалей «абсурдны и абсолютно неверны».