30.08.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Հաշվի առնելով Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերությունը, Ռուսաստանի` Բիշքեկյան պայմանագրից դուրս գալուց հետո, Երեւանը եւ Մոսկվան խնդիրը կլուծեն ոչ վիզային կանոնակարգի մասին երկկողմ պայմանագրի կնքման միջոցով: Այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Արա Պապյանը` մեկնաբանելով Ռուսաստանի արտգործնախարար Իգոր Իվանովի հայտարարությունը` ԱՊՀ անդամ պետությունների միջեւ ոչ վիզային փոխադրում նախատեսող Բիշքեկյան պայմանագրից Ռուսաստանի դուրս գալու մասին:
Արա Պապյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍԻՆ հաղորդել է նաեւ, որ Ռուսաստանի դուրս գալը Բիշքեկյան պայմանագրից կկատարվի համապատասխան նոտա ներկայացնելուց 90 օր անց:
Ռուսաստանի արտգործնախարար Իգոր Իվանովը ռուսաստանյան իշխանությունների այսօրվա որոշումը պատճառաբանել է «Ռուսաստանի անվտանգությունը սպառնող միջազգային ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության իրական սպառնալիքով»: –0–

30 Август 2000 - 16:29 AMT
30.08.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. C учетом стратегического партнерства Армении и России, после выхода России из Бишкекского договора, Ереван и Москва решат вопрос посредством заключения двустороннего договора о безвизовом режиме. Об этом сегодня в интервью МЕДИАМАКС сказал споксмен МИД Армении Ара Папян, комментируя заявление министра иностранных дел России Игоря Иванов о выходе о выходе России из Бишкекского соглашения 1992 года, предусматривавшего безвизовое передвижение граждан по территории СНГ.
Ара Папян сообщил также МЕДИАМАКС, что выход России из Договора произойдет по истечении 90 дней с момента представления соответствующей ноты.
Министр иностранных дел России Игорь Иванов мотивировал сегодня решение российского руководства “реальной угрозой международного терроризма и экстремизма, что ставит под угрозу безопасность России”. –0–