17 Հոկտեմբեր 2011 - 08:33 AMT
Եվրոպայի և աշխարհի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը հայտարարել է, որ ավտովթարից և ողնաշարի վիրահատությունից հետո սպորտ է վերադառնալու երկու տարի անց: «Հիմա վերականգնողական փուլ է, որից հետո բժիշկները կասեն, թե երբ կարող եմ սկսել մարզումները: Ցավոք սրտի, չեմ կարող մասնակցել աշխարհի առաջնությանը և օլիմպիական խաղերին, բայց ուրախ եմ, որ կարող եմ վերադառնալ սպորտ, որին շատ եմ կարոտել»,- Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Ավդալյանը:
Հիմա մարզուհին սովորում է իրավաբանական ֆակուլտետում և զբաղվում Վանաձորում սեփական մարզադպրոցի շինարարությամբ: Նա խոստովանել է, որ միշտ երազել է, որպեսզի ծանրորդուհիները մարզումների համար առանձին սրահ ունենան. «Ես ուզում եմ, որպեսզի կանանց ծանրամարտը զարգանա Հայաստանում և ցանկանում եմ օգնել տաղանդավոր մարզիկներին»:
Նոյեմբերին Փարիզում տեղի է ունենալու աշխարհի առաջնություն, որը վարկանիշային է լինելու: Ավդալյանը հավաքականին մաղթել է հաջող ելույթներ և, իհարկե, օլիմպիական միավորներ: «Նշանակություն չունի, թե ով է ելույթ ունենալու, գլխավորը, որպեսզի մարզիկները և մարզիչները գոհ լինեն իրենց ելույթներից»,- ասել է նա:

Чемпионка мира и Европы по тяжелой атлетике Назик Авдалян заявила, что после аварии и перенесенной операции на позвоночнике в спорт вернется через два года. “Сейчас восстановительный этап, после чего доктора скажут, когда именно смогу начать тренироваться. Жаль, что не смогу принять участие на чемпионате мира и Олимпийских играх, но рада, что смогу вернуться в спорт, по которому очень соскучилась”,- заявила сегодня на пресс-конференции в Ереване Авдалян.
Сейчас спортсменка учится на юридическом факультете и занимается строительством собственной спортшколы в Ванадзоре. Она призналась, что всегда мечтала, что бы тяжелоатлетки имели отдельный зал для тренировок: “Я хочу, что бы тяжелая атлетика среди женщин развивалась в Армении, и хочу помогать талантливым спортсменкам”.
В ноябре в Париже пройдет чемпионат мира, который будет рейтинговым. Авдалян сборной пожелала удачного выступления и, конечно же, Олимпийских очков. “Не имеет значения, кто будет выступать, главное, что бы спортсменки и тренеры были довольны их выступлениями”,- отметила она.
Тяжелоатлета 26 апреля попала в аварию на трассе Гюмри-Ванадзор. Она получила травму позвоночника и различные переломы и была прооперирована в медицинском центре “Эребуни”.