30 Օգոստոս 2000 - 11:52 AMT
ՀԱՆԴԵՍ ԳԱԼՈՎ «ՀԱԶԱՐԱՄՅԱԿԻ ԳԱԳԱԹՆԱԺՈՂՈՎՈՒՄ»` ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍԸ ՀԱՅՏԱՐԱՐԵԼ Է 1915 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ՃԱՆԱՉՄԱՆ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
30.08.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, օգոստոսի 29-ին ելեույթ ունենալով Նյու-Յորքում անցկացվող կրոնական «Հազարամյակի գագաթնաժողովում», հայտարարել է 1915 թվականի հայոց ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչման եւ դատապարտման անհրաժեշտության մասին:
Գարեգին Երկրորդը հայտարարել է, որ եթե համաշխարհային հանրությունը ժամանակին իր վերաբերմունքը արտահայտեր Օսմանյան Թուրքիայում 1,5 մլն հայերի բնաջնջման կապակցությամբ, ապա Հիտլերը, պաստրաստվելով իրականացնել 6 մլն հրեաների ոչնչացումը, չէր ասի. «Ո՞վ է այսօր հիշում հայերին»:
«85 տարի անց Հայաստանը դեռեւս սպասում է 1915 թվականի հայոց ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչմանն ու դատապարտմանը, որը կնշանակի արդարության հաղթանակ աշխարհի բոլոր ժողովուրդների, այդ թվում` թուրքերի համար», – ասել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու առաջնորդը: –0–

30.08.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Глава Армянской Апостольской Церкви, Католикос Всех Армян Гарегин Второй, выступая 29 августа на религиозном “Саммите тысячелетия” в Нью-Йорке, заявил о необходимости всеобщего признания и осуждения Геноцида армян 1915 года.
Как сообщили МЕДИАМАКС в Американской епархии Армянской Церкви, Гарегин Второй заявил, что если мировое сообщество вовремя выразило бы свое отношение к факту уничтожения 1,5 миллиона армян в Османской Турции, то Гитлер, задумав уничтожение 6 миллионов еврееев, не стал бы говорить: “Кто сегодня помнит армян?”.
“Спустя 85 лет Армения все еще ждет всеобщего признания и осуждения Геноцида армян, что будет означать победу справедливости для всех наций мира, в том числе – и турецкой”, – сказал Глава Армянской Апостольской Церкви. –0–