29.08.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ. Վերջին տարիներին Թուրքիան բազմիցս Հայաստանի դեմ սպառնալիքներով է հանդես եկել, եւ, բնականաբար, թուրք-իսրայելական ռազմական համագործակցության ակտիվացումը չի կարող չմտահոգել Երեւանին:
Մեկնաբանելով Իսրայելի վարչապետ Էհուդ Բարաքի` Թուրքիա կատարած այցի արդյունքները` ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը այս մասին հայտարարել է մի հայ դիվանագետ, որը ցանկացել է անհայտ մնալ: Բարաքի այցի ընթացքում Թուրքիան եւ Իսրայելը պայմանավորվել են ակտիվացնել ռազմական համագործակցությունը:
Դինավագետի խոսքերով, Հայաստանը միշտ հանդես է եկել տարածաշրջանային խնդիրները համագործակցության միջոցով լուծելու օգտին: «Մոտ ապագայում Թուրքիան մտադիր է միլիարդավոր դոլարներ ծախսել երկրի Զինված ուժերի վերազինման համար, եւ իր հնարավոր ռազմական դաշինքը Իսրայելի հետ` տարածաշրջանային ուժերի հավասարակշռության հնարավոր խախտման տեսանկյունից, կարող է անցանկալի հետեւանքների բերել ողջ տարածաշրջանի համար», – ասել է հայ դիվանագետը:
2000 թ. հունվարին Հայաստանի նախագահի` Իսրայել կատարած ոչ պաշտոնական այցի ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանը, պատասխանելով ՄԵԴԻԱՄԱՔՍԻ այն հարցին, կարելի՞ խոսել այն մասին, որ Երեւանը որոշել է ակտիվացնել Իսրայելի հետ հարաբերությունները, հաշվի առնելով Թուրքիայի եւ Իսրայելի ռազմական համագործակցությունը եւ Ադրբեջանի հնարավոր միացումը այդ դաշինքին, ասել էր. «Իսկապես, մենք ունենք նման մտավախություն: Հաշվի առնելով հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկայիս վիճակը` մենք, բնականաբար, չէինք ցանկանա, որպեսզի Թուրքիայի եւ Իսրայելի ռազմական համագործակցությունը ինչ-որ չափով ստանա հակահայկական ուղվածություն: Ղարաբաղյան հակամարտության չլուծված լինելը, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի միացումը այս ռազմական դաշինքին կարող է ունենալ որոշակի հետեւանքներ: Իսրայելի հետ հարաբերությունների զարգացումը նպատակ ունի ցրելու նաեւ նման մտավախությունները»: –0–

29.08.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. За последние годы Турция неоднократно выступала с прямыми угрозами в адрес Армении, и, естественно, что активизация турецко-израилького военного сотрудничества не может не беспокоить Армению.
Об этом, комментируя итоги визита премьер-министра Израиля Эхуда Барака в Турцию, заявил МЕДИАМАКС армянский дипломат, пожелавший остаться неназванным. В ходе визита Барака Турция и Израиль договорились об активизации двустороннего военного сотрудничества.
По словам дипломата, Армения всегда выступала за решение региональных проблем путем сотрудничества, а не противостояния. “Турция в ближайшие годы намерена потратить миллиарды долларов на переоснащение своих вооруженных сил, и ее возможный военный альянс с Израилем с точки зрения нарушения регионального баланса сил, может привести к нежелательным последствиям для всего региона”, – сказал армянский дипломат.
В январе 2000 года, в ходе неофициального визита президента Армении в Израиль, Роберт Кочарян отвечая на вопрос МЕДИАМАКС о том, можно ли говорить о том, что военное сотрудничество Турции и Израиля и возможное присоединение к этому альянсу Азербайджана, сыграли свою роль в том, что официальный Ереван решил налаживать контакты с Израилем, сказал: “Действительно, подобная озабоченность у нас есть. Учитывая нынешнее положение дел в армяно-турецких отношениях, мы, естественно, не хотели бы, чтобы военное сотрудничество Турции и Израиля получило в какой-то степени антиармянскую направленность. При наличии неурегулированного карабахского конфликта, присоединение к этому военному сотрудничеству Азербайджана может иметь определенные последствия. Мы должны быть предсказуемы друг для друга и развитие отношений с Израилем имеет целью также развеять и подобные опасения.” –0–