28 Օգոստոս 2000 - 13:42 AMT
28.08.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Այսօր առավոտյան Երեւան կժամանի Հունաստանի պատվիրակությունը` Հունաստանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Մանուսոս Պարայուդակիսի գլխավորությամբ: Այցի հիմնական նպատակն է քննարկել տարածաշրջանում տիրող ռազմաքաղաքական իրադրությունը, հայ-հունական ռազմական համագործակցության ներկա վիճակն ու ընդլայնման հնարավորությունները, ինչպես նաեւ հայ-հունական հարաբերությունների հեռանկարները:
Հայ-հունական ռազմական համագործակցությանը սկիզբ է դրվել 1996 թվ-ի հունիսի 19-ին` Հայաստանի նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի` Աթենք կատարած այցի ընթացքում, երբ Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ ստորագրվել էր ռազմական համագործակցության մասին պայմանագիրը: 1999 թ. հունիսին հայ-հունական ռազմական համագործակցության թեման հայտնվեց համաշխարհային լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում: 2000 թ. հունիսի 29-ին իրանական ԻՐՆԱ գործակալությունը հաղորդեց, որ Հունաստանի պաշտպանության նախարար Ակիս Ցոխաձոպուլոսը հայտարարել է այն մասին, որ Հայաստանը, Հունաստանը եւ Իրանը մտադիր են ռազմական համագործակցության մասին եռակողմ համաձայնագիր ստորագրել: Այն ժամանակ ամերիկյան Stratfor վերլուծական կենտրոնի մասնագետները հայտարարեցին, որ եռակողմ ռազմական համագործակցությունը Հայաստանի, Հունաստանի եւ Իրանի միջեւ կարող է «վնասել ՆԱՏՕ-ի միասնությանը եւ ռազմավարությանը Բալկաններում եւ Կովկասում, ուժեղացնել լարվածությունը Հունաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ, մեկուսացնել Ադրբեջանը եւ Վրաստանը»:
Սակայն շուտով Երեւանի եւ Աթենքի պաշտոնական ներկայացուցիչները հերքեցին այդ լուրերը: 1999 թ. հուլիսի 5-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ասաց. «Մեզ ոչինչ հայտնի չէ հայ-իրանա-հունական ռազմական միության ստեղծման ծրագրերի մասին»: Սեպտեմբերին Երեւան կատարած իր այցի ընթացքում Հունաստանի արտգործնախարար Գեորգիոս Պապանդրեուն եւս հայտարարեց, որ Հայաստանը, Հունաստանը եւ Իրանը մտադիր չեն կնքել ռազմական դաշինք:
Հայաստանի եւ Հունաստանի ռազմական գերատեսչությունների ղեկավարների վերջին հանդիպումը կայացավ 1999 թվ-ի հոկտեմբերին Աթենքում, ուր այցով գտնվում էր Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը: Այդ բանակցությունների ավարտից հետո Հունաստանի պաշտպանության նախարարը նշեց, որ «Հայաստանը եւ Հունաստանը բախվում են արտաքին սպառնալիքների, ինչը պահանջում է ուժեղացնել դրանց կասեցմանը ուղղված մեր հնարավորությունները»: –0–

28.08.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Сегодня утром в Ереван прибудет военная делегация Греции во главе с начальником Главного Штаба Вооруженных сил Греческой Республики генералом Манусосом Параюдакисом.
Основной целью визита греческой делегации будет обсуждение военно-политической ситуации в регионе, обмен мнениями относительно нынешнего этапа армяно-греческого военного сотрудничества и перспектив его развития.
Начало армяно-греческому военному сотрудничеству было положено 19 июня 1996 года, когда в ходе визита президента Армении Левона Тер-Петросяна в Афины, между Арменией и Грецией был подписан договор о военном сотрудничестве. Несмотря на заявление Тер-Петросяна о том, что соглашение не направлено против третьей страны, турецкий МИД выступил тогда с заявлением, в котором, в частности, говорилось, что “подписанное соглашение будет не только вредить Греции и Армении, но и угрожать миру на Кавказе”.
Тема армяно-греческого военного сотрудничества оказалась в центре винимания ведущих мировых СМИ в июне прошлого года. 29 июня 2000 года иранское агентство ИРНА сообщило о том, что министр обороны Греции Акис Цохадзопулос заявил, что Армения, Греция и Иран намерены подписать трехстороннее соглашение о сотрудничестве в военной области. Специалисты американского аналитического центра Stratfor заявили тогда, что трехстороннее военное соглашение между Арменией, Грецией и Ираном “может серьезно подорвать единство НАТО и стратегию альянса на Балканах и на Кавказе, усилить напряженность между Грецией и Турцией, изолировать Азербайджан и Грузию и обеспечить Россию огромным рычагом, направленным против НАТО”.
Однако скоро официальные представители Еревана и Афин выступили с опровержениями. 5 июля 1999 года министр иностранных дел Армении Вардан Осканян сказал: “Мы ничего не знаем о планах по созданию армяно-ирано-греческого военного союза”. О том, что Армения, Греция и Иран не намерены заключать военный союз, заявил в ходе сентябрьского визита в Ереван министр иностранных дел Греции Георгиос Папандреу.
Последняя встреча руководителей военных ведомств Армении и Греции состоялась в октябре 1999 года в Афинах, где с визитом находился министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян. По окончании переговоров его греческий коллега Цохадзопулос отметил, что “Армения и Греция сталкиваются с внешней угрозой, что требует от них усиления своих сдерживающих способностей”. –0–