1 Նոյեմբեր 2011 - 13:32 AMT
Նոյեմբերի 1-ից 5-ը Մոսկվայում անցկացվում է «Ունիվերսալ մարտերի» աշխարհի առաջնություն, որին Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնում է Ռյազանի օդադեսանտային ուսումնարանի սան, 1992 թ. ծնված, 60 կիլոգրամ քաշային Մեսրոպ Մկրտչյանը, PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են Հայաստանի Սամբոյի ֆեդերացիայից:
Մոսկվայում աշխարհի առաջնության ժամանակ ելույթ կունենան ավելի քան չորս տասնյակ երկրների մարզիկներ: Light contact-ի մրցությունները տեղի կունենան նոյեմբերի 2-3, իսկ նոյեմբերի 4-ին և 5-ին կորոշվեն full contact-ի հաղթողները, որտեղ մարզիկները ցույց կտան արդեն ողջ թույլատրված հարվածային տեխնիկան` օգտագործելով ցավային և խեղդող հնարքներ:
«Ունիվերսալ մարտերը» (կրճատ` Ունիմարտ) երիտասարդ մարզաձև է, ունի ընդամենը մի քանի տարվա պատմություն, սակայն արագորեն տարածում է գտնում և արդեն անցկացվում են Եվրոպայի ու աշխարհի առաջնություններ ու մի շարք միջազգային մրցաշարեր: Գոյություն ունի նաև «Ձմեռային ունիվերսալ մարտեր», ուր ներառված է նաև դահուկավազք, իսկ ձեռնամարտն անցկացվում է ձյան վրա:
Ունիվերսալ մարտերի հայկական ֆեդերացիան ստեղծվել է Հայաստանի Սամբոյի ֆեդերացիայի հիման վրա, ֆեդերացիայի նախագահն է Լևոն Հայրապետյանը:

1-5 ноября в Москве состоится чемпионат мира по “универсальным боям”. Армению в этом турнире представит Месроп Мкртчян (в/к 60), который является воспитанником Рязанского воздушно-десантного училища, передали PanARMENIAN.Net в пресс-службе Федерации самбо Армении.
В чемпионате мира по “универсальному бою” выступят спортсмены из более четырех десятков стран. Соревнования по light contact пройдут 2-3 ноября, а 4 и 5 ноября будут определены победители в full contact, где спортсмены продемонстрируют уже всю разрешенную ударную технику, с использованием болевых и удушающих приемов.
“Универсальный бой” довольно молодой вид спорта, но быстро распространился и уже проводятся чемпионаты мира и Европы по этому виду спорта. Есть и зимние соревнования по “универсальному бою”.
Федерация Армении по “универсальному бою” создалась на основе федерации самбо, и президентом ее является Левон Айрапетян.