Շախմատի Եվրոպայի թիմային առաջնության առաջին մրցափուլում Հայաստանի հավաքականը 3,5:0,5 հաշվով հաղթել է Ավստրիային:
Վերջին պարտիայում Ռոբերտ Հովհաննիսյանը վստահ հաղթանակ է տարել Ռոբերտ Կրեիսլի նկատմամբ: Մինչ այդ Սերգեյ Մովսիսյանը ոչ ոքի էր ավարտել պարտիան Մարկուս Ռագգերոյի հետ, իսկ Գաբրիել Սարգսյանն ու Վլադիմիր Հակոբյանը պարտության են մատնել համապատասխանաբար Դավիթ Շենգելիային և Ստեֆան Քինդերմանին:
Կանանց հավաքականն առայժմ հավասար պայքար է մղում Չեխիայի հետ` 1:1: Իրենց պարտիաները ոչ ոքի են ավարտել Լիլիթ Մկրտչյանն ու Մարիա Կուրսովան: Էլինա Դանիելյանն ու Լիլիթ Գալոյանը շարունակում են խաղալ:
Առաջնությունը տեղի կունենա 9 տուրից բաղկացած շվեյցարական համակարգով: Տղամարդկանց առաջնությանը մասնակցում է 38 հավաքական, կանանց առաջնությանը` 28: Ժամանակի հսկողությունը 90 րոպե է 40 քայլի համար, այնուհետև` 30 րոպե մինչև պարտիայի ավարտը` գումարած 30 վայրկյան յուրաքանչյուր քայլի համար` սկսած առաջինից: Պարտիաները տեղի կունենան նոյեմբերի 3-ից 11-ը:

3 Ноябрь 2011 - 17:13 AMT
В первом туре командного ЧЕ мужская сборная Армении по шахматам разгромила Австрию со счетом 3,5:0,5
На командном чемпионате Европы по шахматам сборная Армении в первом туре с крупным 3,5:05 счетом одержала победу над Австрией.
В последней партии Роберт Оганнисян одержал уверенную победу над Робертом Креислом.
До этого Сергей Мовсисян сыграл вничью с Маркусом Раггеро, а Габриель Саркисян и Владимир Акопян победили, соответственно, Давида Шенгелиа и Стефана Киндермана.
Женская сборная пока что ведет равную борьбу во встрече с Чехией – 1:1. Свои партии вничью завершили Лилит Мкртчян и Мария Курсова. Элина Даниелян и Лилит Галоян продолжают играть.
Чемпионат проходит по швейцарской системе в 9 туров. В мужском турнире участвует 38 сборных, в женском – 28. Контроль времени 90 минут на 40 ходов, затем 30 минут до конца партии с добавлением 30 секунд за каждый ход, начиная с первого. Партии пройдут 3-11 ноября.