8 Նոյեմբեր 2011 - 05:32 AMT
Շախմատի օլիմպիադայում հաջողության շնորհիվ Կարեն Գրիգորյանը և Հովհաննես Գաբուզյանը բարելավել են իրենց դիրքերը վարկանիշում
Մի քանի օր առաջ թուրքական Իզմիթ քաղաքում ավարտվել է համաշխարհային պատանեկան օլիմպիադան, որտեղ Հայաստանի հավաքականը զբաղեցրել է 2-րդ տեղը։
Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդես են եկել Կարեն Գրիգորյանը և Հովհաննես Գաբուզյանը, ովքեր 2010-ի օլիմպիադայում նվաճել են ոսկե մեդալներ, ինչպես նաև Տիգրան Հարությունյանը, Արման Միքայելյանը և Զոհրակ Ապրեսյանը։ PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում շախմատիստները խոստովանել են, որ օլիմպիադայի սկիզբը նրանց համար հաջող էր, և նրանք ցուցադրել են համարյա 100 տոկոսանոց արդյունք։
Գրիգորյանի խոսքով, երկրորդ տեղը վատ արդյունք չէ, քանի որ օլիմպիադայում հայկական թիմը վարկանիշով չորրորդ տեղում էր։
«Եթե նունիսկ մեզ հաջողվեր Ռուսաստանի հետ հավասար քանակությամբ միավորներ վաստակել, միևնույն է, նրանք լրացուցիչ միավորներով առաջ կանցնեին մեզանից։ Այս տարի մեր կազմում երեք նորեկներ կային, ովքեր միջազգային մրցաշարերում հանդես գալու մեծ փորձ չունեն, բայց ամեն ինչ անում էին հավաքականի համար միավորներ վաստակելու համար»,- ասել է Գրիգորյանը։
Նա առաջին խաղատախտակում նվաճել է ոսկե մեդալ, իսկ Գաբուզյանը երկրորդում՝ բրոնզե, որի շնորհիվ մարզիկները բարելավել են իրենց դիրքերը վարկանիշում համապատասխանաբար 9 և 1 հորիզոնականով։

8 Ноябрь 2011 - 05:32 AMT
Благодаря успеху на шахматной Олимпиаде, Карен Григорян и Оганнес Габузян улучшили свои позиции в рейтинге
Несколько дней назад в турецком Измите завершилась всемирная шахматная юношеская Олимпиада, в которой сборная Армении заняла 2 место.
В составе сборной выступали Карен Григорян и Оганнес Габузян, которые в 2010 году на Олимпиаде завоевали золотые медали, также Тигран Арутюнян, Арман Микаелял и Зограк Апресян. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net шахматисты признались, что начало Олимпиады для них получилось удачным, и они показывали почти 100 процентные результаты.
“Затем с сильными сборными – Россией и Азербайджаном начали терять очки. Решающей стала игра с Казахстаном, мы сыграли неудачно, даже не могу сказать, почему так получилось, и я и Карен имели удачные позиции, но не смогли выиграть. Наверное, просто нам не повезло. В последней игре с Киргизией победа нам ничего не дала, поскольку россияне на 1,5 очка опережали нас”,- сказал Габузян.
По словам Григоряна, занять второе место неплохой результат, поскольку на олимпиаде армянская команда по рейтингу была четвертой.
“Если бы даже нам удалось набрать равное количество очков с Россией, все равно по дополнительным результатам они опережали нас. В этом году в нашем составе было трое новичков, которые не имеют большой опыт в международных турнирах, но делали все, что бы заработать очки для сборной. Арман на своей доске смог завоевать бронзовую медаль”,- подчеркнул Григорян.
Григорян на первой доске завоевал золотую медаль, а Габузян на второй – бронзовую, благодаря этому, спортсмены улучшили свои позиции в рейтинге соответственно на 9 строк и на одну.