24.07.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.«Հայաստանում, որտեղ բնակչության մեկ շնչի եկամուտը ցածր է ռուսաստանյան չափանիշներից, բնակչությունը էլեկտրաէներգիայի մեկ կիլովատի համար վճարում է 5 ցենտ, ինչը 5 անգամ գերազանցում է Ռուսաստանի սակագները: Իսկ տնտեսական աճի ցուցանիշները Հայաստանում, այնուհանդերձ, ավելի բարձր են, քան Ռուսաստանում»:
Այսօր «Նովայա Գազետա» թերթին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է «ՌԱՕ ԵԷՍ» ռուսաստանյան ընկերության ղեկավար Անատոլի Չուբայսը:
«Ինչու՞ են հայերը սկսել գիտակցաբար վճարել լույսի համար: Որովհետեւ, այն ժամանակ, երբ Հայաստանում տալիս էին ընդամենը 30 րոպե լուս, իսկ մետրոն աշխատում էր օրական 30 րոպե, նրանք շատ բան հասկացան: Այժմ դուրս գալով ծանր ճգնաժամից` նրանք պահպանում են իրենց էներգետիկան», – հայտարարել է Անատոլի Չուբայսը: –0–

24 Июль 2000 - 12:00 AMT
24.07.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. “В Армении, где доход на душу населения ниже российского, население платит 5 центов за киловатт электроэнергии, что впятеро выше тарифов в России. А темпы роста экономики в Армении тем не менее выше российских”. Об этом сегодня в интервью российской газете “Новая Газета-Понедельник” заявил председатель правления РАО “ЕЭС” Анатолий Чубайс, комментируя предстоящее подорожание электроэнергии в России.
“Почему армяне вдруг стали осознанно платить за свет? Да потому, что они многое поняли, когда в Ереване свет давали по 30 минут в сутки и метро ходило по 30 минут в сутки. Теперь, выйдя из этого тяжелейшего кризиса, они берегут свою энергетику”, – заявил Анатолий Чубайс. –0–