Փարիզում ծանրամարտի վարկանիշային աշխարհի առաջնությունում Հայաստանից առաջին մեդալը նվաճեց աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Տիգրան Մարտիրոսյանը։
Հայ ծանրորդին մինչև 77կգ քաշային կարգում հաջողվեց «պոկում» վարժությունում 166կգ արդյունքով փոքր բրոնզե մեդալ նվաճել։
«Հրում» վարժությունում Մարտիրոսյանը սկսեց 190 կիլոգրամից, այնուհետև պատվիրեց 200կգ, սակայն նրան չհաջողվեց գլխավերևում պահել ծանրաձողը, ինչպես և 202կգ դեպքում։ Այսպիսով նա իր ելույթ ավարտեց 356կգ երկամարտի արդյունքով՝ զբաղեցնելով 4-րդ տեղը։ Մարտիրոսյանին հաջողվեց վարկանիշային միավորներ վաստակել Հայաստանի հավաքականի համար։
Մինչև 77կգ քաշային կարգում ծանրորդների ելույթներին հետևում էր Հայաստանի Ազգային Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը։

Первую медаль на рейтинговом чемпионате мира по тяжелой атлетике в Париже завоевал чемпион мира и Европы, бронзовый призер Олимпийских игр Тигран Мартиросян.
Армянскому штангисту в весовой категории до 77 кг удалось в рывке с 166 кг результатом завоевать малую бронзовую медаль.
Толчок Мартиросян начал с 190 кг, затем заказал 200 кг, нo ему не удалось удержать штангу над головой, как и 202 кг, и завершил выступление с 356 кг результатом, в итоге двух упражнений заняв 4 место. Мартиросяну удалось заработать рейтинговые очки для сборной Армении.
За выступлением штангистов в весовой категории до 77 кг следил президент национального Олимпийского комитета Армении Гагик Царукян.