17 Նոյեմբեր 2011 - 08:42 AMT
Արևելյան Եվրոպայի մի շարք ֆուտբոլային ակումբների ղեկավարությունը Բուլղարիայում հանդիպման ավարտին հայտարարել է նոր միջազգային մրցաշարի ՝ Արևելաեվրոպական լիգայի ստեղծման մասին, որը բարենպաստ ազդեցություն կունենա նրանց ֆինանսական կայունության վրա ու կնպաստի զարգացմանը:
«Մենք առաջին անգամը չէ, որ քննարկում ենք իրավիճակը տարածաշրջանում և խնդիրները: Եվ շատերը ընդունում են, որ Արևելյան Եվրոպայի ֆուտբոլը շատ հետ է Կենտրոնական և Արևմտյան Եվրոպայի ֆուտբոլից: Եվ դուրս գալ Չեմպիոնների և Եվրոպայի լիգաները մեր ակումբների համար շատ դժվար է»,- հաղորդում է newsru.com Սոֆիայի ԲԿՄԱ-ի նախագահ Դիմիտար Բորիսովի խոսքերը:
Նախագծի նախնական տարբերակը նախատեսում է մրցաշարի ստեղծում, որը կանցակցվի սեպտեմբեր ամսից մինչև մայիս: Մասնակցելու է 32 թիմ, բաժանվելով 8 խմբերի: Խաղային փուլին կհետևի փլեյ օֆ փուլը, որի խաղարկմանը կարող են միանալ Չեմպիոնների և Եվրոպայի լիգաների պարտվող թիմերը:

17 Ноябрь 2011 - 08:42 AMT
Руководство ряда футбольных клубов из Восточной Европы по итогам встречи в Болгарии объявило о планах по созданию нового международного турнира – Восточноевропейской лиги, что должно благотворно сказаться на их финансовой устойчивости и способствовать развитию.
"Мы неоднократно обсуждали ситуацию и проблемы в регионе. И многие признают, что футбол в Восточной Европе сильно отстает от футбола в Центральной и Западной Европе. Поэтому попадание наших клубов в Лигу чемпионов и Лигу Европы является очень сложным", – слова президента софийского ЦСКА Димитара Борисова передает newsru.com.
Черновой вариант плана предполагает создание турнира, который будет проходить с сентября по май. Участие в нем примут 32 команды, разделенные на восемь групп. За групповым этапом будет следовать стадия плей-офф, на которой к розыгрышу смогут присоединиться неудачники Лиги чемпионов и Лиги Европы.
Авторы проекта выразили надежду, что им удастся добиться поддержки в этом начинании со стороны УЕФА.